Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jedlé popínavé trvalky

15. 7. 2011

Nenapadá Vás nějaká popínavá rostlina trvalka, která by byla i užitečná pro lidi jedlými plody? Chtěla bych dát něco ke staré meruňce (vysokokmen), která už asi dlouho nevydrží. Poloha je teplá slunečná.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Napadá mne ostružina, ale tu byste musela ke kmeni přivázat, sama se nepne. Pokud jde o jedlé popínavé trvalky - zeleniny, existuje jedna skvělá bobovitá, jmenuje se hlízola nachová (Apios americana, nebo Apios tuberosa, Glycine apios, ale dlouho ji už marně sháním.

Já mám kolem akátu popínavý chmel, i když si z něho nevařím pivo ani nepoužívám šištice k přípravě uklidňujícího nápoje při nespavosti, mladé výhonky jíme na způsob chřestu nebo fazolek na smetaně. Také by se daly použít některé jedlé mučenky, ale ty je nutné na zimu chránit, mohly by vymrznout.

Pokud je možné zajistit dostatek vláhy, mohla byste vyzkoušet i Schisandru - klanoprašku čínskou, ta je skvělou léčivou rostlinou s výbornými osvěžujícími plody, potřebuje ale půdu bohatou humusem a protože koření poměrně mělce, je vděčná za mulčování. K tomu, aby plodila, potřebujete ale dvě nepříbuzné rostliny. Na jaře je ji dobré zahrnout sněhem, má tendenci se rychle probudit a mohla by vymrznout.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Rostliny, zeleň Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 426. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 7. 11. 2023