Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jedlé popínavé trvalky

Kategorie: Rostliny

Nenapadá Vás nějaká popínavá rostlina trvalka, která by byla i užitečná pro lidi jedlými plody? Chtěla bych dát něco ke staré meruňce (vysokokmen), která už asi dlouho nevydrží. Poloha je teplá slunečná.

15. 7. 2011

Napadá mne ostružina, ale tu byste musela ke kmeni přivázat, sama se nepne. Pokud jde o jedlé popínavé trvalky - zeleniny, existuje jedna skvělá bobovitá, jmenuje se hlízola nachová (Apios americana, nebo Apios tuberosa, Glycine apios, ale dlouho ji už marně sháním.

Já mám kolem akátu popínavý chmel, i když si z něho nevařím pivo ani nepoužívám šištice k přípravě uklidňujícího nápoje při nespavosti, mladé výhonky jíme na způsob chřestu nebo fazolek na smetaně. Také by se daly použít některé jedlé mučenky, ale ty je nutné na zimu chránit, mohly by vymrznout.

Pokud je možné zajistit dostatek vláhy, mohla byste vyzkoušet i Schisandru - klanoprašku čínskou, ta je skvělou léčivou rostlinou s výbornými osvěžujícími plody, potřebuje ale půdu bohatou humusem a protože koření poměrně mělce, je vděčná za mulčování. K tomu, aby plodila, potřebujete ale dvě nepříbuzné rostliny. Na jaře je ji dobré zahrnout sněhem, má tendenci se rychle probudit a mohla by vymrznout.

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Rostliny“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 11. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube