Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Padlí na jabloních

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Prosím Vás o radu - mám problém s padlím na jabloních. Moje zahrada má něco přes 1.000 m2 a od té doby, co ji mám, což je 5 let, používám výhradně přírodní hnojiva a ochranu rostlin. Polovinu zahrady tvoří sad, kde jsou i jabloně. Bohužel jsou tam i Jonathany, které jsou k padlí náchylné. Ale objevilo se teprve minulý rok a až dosud byla úroda vždycky překvapivě veliká. Padlí je skoro na všech stromech. Nemám vůbec chuť to postříkat něčím, co zahubí i ty živočichy, kteří nemají s poškozením jabloní nic společného.

Máte nějakou zkušenost nebo radu, co s tím, než mi to zničí všechny stromy? Napadlo mě, že by možná pomohl nátěr vápnem, i když by to byla pořádná fuška na ty malé větvičky, ale nevím, jestli by to mělo vůbec význam.

1. 7. 2011

Padlí se množí při suchém počasí a Jonathany skutečně velmi postihuje. Postřik vápnem by byl obtížný a navíc neúčinný. Existuje biologický přípravek na bázi fenyklového oleje, ale stříkat s ním dospělé stromy považuji také za problematické. To bych provedla jen u mladých stromků.

Dospělé stromy padlí tolik neohrozí, v každém případě bych ale napadené letorosty odstranila a spálila, aby se na nich nemohlo vyvinout mycelium a problém se nepřesunoval i do dalších let. 

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube