Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Padlí na jabloních

1. 7. 2011

Prosím Vás o radu - mám problém s padlím na jabloních. Moje zahrada má něco přes 1.000 m2 a od té doby, co ji mám, což je 5 let, používám výhradně přírodní hnojiva a ochranu rostlin. Polovinu zahrady tvoří sad, kde jsou i jabloně. Bohužel jsou tam i Jonathany, které jsou k padlí náchylné. Ale objevilo se teprve minulý rok a až dosud byla úroda vždycky překvapivě veliká. Padlí je skoro na všech stromech. Nemám vůbec chuť to postříkat něčím, co zahubí i ty živočichy, kteří nemají s poškozením jabloní nic společného.

Máte nějakou zkušenost nebo radu, co s tím, než mi to zničí všechny stromy? Napadlo mě, že by možná pomohl nátěr vápnem, i když by to byla pořádná fuška na ty malé větvičky, ale nevím, jestli by to mělo vůbec význam.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Padlí se množí při suchém počasí a Jonathany skutečně velmi postihuje. Postřik vápnem by byl obtížný a navíc neúčinný. Existuje biologický přípravek na bázi fenyklového oleje, ale stříkat s ním dospělé stromy považuji také za problematické. To bych provedla jen u mladých stromků.

Dospělé stromy padlí tolik neohrozí, v každém případě bych ale napadené letorosty odstranila a spálila, aby se na nich nemohlo vyvinout mycelium a problém se nepřesunoval i do dalších let. 

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 9. 2021