Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Ochrana proti drvopleni

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Existuje biologická ochrana proti drvopleni?

2. 6. 2011

Dostupná přímá biologická ochrana pravděpodobně zatím asi neexistuje. Uvažuje se o množení entomopatogenních hlístic (zatím hlavně v jižní Evropě) ovšem způsob aplikace zatím zvládnut není.

Pokud jde o prevenci, tam je to poněkud optimističtější a spočívá v obecné podpoře dobré kondice pěstovaných stromů a podpoře predátorů, mezi které patří především (pokud jde o dospělé motýly drvopleně) netopýři, sovy a lelci. Lelek je u nás poměrně vzácný, ale rozšířit možnosti úkrytů pro netopýry a sovy by mohlo pomoci dlouhodobě držet drvopleně pod kontrolou. Jsou opravdu lákavým soustem.

Pokud jde o housenky, ty mají kromě datlovitých ptáků i mnoho nepřátel z řad parazitů, bývají napadány kuklicemi, lumky i entomopatogenními houbami rodu Cordyceps. Navíc je mezi nimi častý kanibalizmus, vajíčka jsou totiž kladena ve skupinách a dominantní jedinec se snaží ovládnout "teritorium" pro sebe. Housenka se zpravidla prozradí vyhrnováním drobných třísek a hoblinek z dutiny.

Pokud jde o postradatelné větve, můžeme je odříznout a spolu s housenkami spálit, většinou ale objevíme dírky v kmínku a zvláště později, kdy je larva hluboko, je těžké jí v dalším žíru zabránit. Pokud ji sežere strakapoud, je vedlejším efektem poškození stromu často větší než od samotné housenky. Takové rány je také vhodné ošetřit. Zkusila bych aplikovat ocet, který zabraňuje i druhotné houbové infekci.

Vajíčka sbírají hlavně sýkory. Motýli je kladou většinou do míst, kde je borka mechanicky narušená. Pro nás je důležité, že se dospělci z kukel líhnou v červnu a červenci, kdy bychom měli preventivně poraněná místa ošetřit například stromovým balzámem, případně jílovitou kaší.

Pokud by šlo o opakovaně napadané aleje, které mají majitele ochotné o ně pečovat, bylo by dobré zapojit do preventivní ochrany i nějaké entomology, kteří pomocí halogenové lampy a prostěradla mohou dospělce vychytávat na světlo. Pro nějaký místní kroužek ochránců přírody by to mohlo být velmi zajímavé a poučné.

Nejvíce poznatků jsem našla v knize "Obrazový atlas chorob a škůdců ovocných dřevin a révy vinné" od Hluchého M. a kol. Biocont Laboratory 1997, ISBN 80-901874-2-1. Doufám, že alespoň nějaká z předložených rad Vám pomůže při řešení škod, způsobených tímto robustním jedlíkem.

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube