Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Ochrana proti drvopleni

2. 6. 2011

Existuje biologická ochrana proti drvopleni?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dostupná přímá biologická ochrana pravděpodobně zatím asi neexistuje. Uvažuje se o množení entomopatogenních hlístic (zatím hlavně v jižní Evropě) ovšem způsob aplikace zatím zvládnut není.

Pokud jde o prevenci, tam je to poněkud optimističtější a spočívá v obecné podpoře dobré kondice pěstovaných stromů a podpoře predátorů, mezi které patří především (pokud jde o dospělé motýly drvopleně) netopýři, sovy a lelci. Lelek je u nás poměrně vzácný, ale rozšířit možnosti úkrytů pro netopýry a sovy by mohlo pomoci dlouhodobě držet drvopleně pod kontrolou. Jsou opravdu lákavým soustem.

Pokud jde o housenky, ty mají kromě datlovitých ptáků i mnoho nepřátel z řad parazitů, bývají napadány kuklicemi, lumky i entomopatogenními houbami rodu Cordyceps. Navíc je mezi nimi častý kanibalizmus, vajíčka jsou totiž kladena ve skupinách a dominantní jedinec se snaží ovládnout "teritorium" pro sebe. Housenka se zpravidla prozradí vyhrnováním drobných třísek a hoblinek z dutiny.

Pokud jde o postradatelné větve, můžeme je odříznout a spolu s housenkami spálit, většinou ale objevíme dírky v kmínku a zvláště později, kdy je larva hluboko, je těžké jí v dalším žíru zabránit. Pokud ji sežere strakapoud, je vedlejším efektem poškození stromu často větší než od samotné housenky. Takové rány je také vhodné ošetřit. Zkusila bych aplikovat ocet, který zabraňuje i druhotné houbové infekci.

Vajíčka sbírají hlavně sýkory. Motýli je kladou většinou do míst, kde je borka mechanicky narušená. Pro nás je důležité, že se dospělci z kukel líhnou v červnu a červenci, kdy bychom měli preventivně poraněná místa ošetřit například stromovým balzámem, případně jílovitou kaší.

Pokud by šlo o opakovaně napadané aleje, které mají majitele ochotné o ně pečovat, bylo by dobré zapojit do preventivní ochrany i nějaké entomology, kteří pomocí halogenové lampy a prostěradla mohou dospělce vychytávat na světlo. Pro nějaký místní kroužek ochránců přírody by to mohlo být velmi zajímavé a poučné.

Nejvíce poznatků jsem našla v knize "Obrazový atlas chorob a škůdců ovocných dřevin a révy vinné" od Hluchého M. a kol. Biocont Laboratory 1997, ISBN 80-901874-2-1. Doufám, že alespoň nějaká z předložených rad Vám pomůže při řešení škod, způsobených tímto robustním jedlíkem.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 9. 2021