Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Mandelinka a plíseň na bramborách

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Zasadil jsem cca 5000 m2 brambor a rád bych se vyhnul chemickému ošetření. Především mi jde o mandelinku bramborovou a plíseň natě

Odpověď revidována: 20. 6. 2018 (původní odpověď: 16. 5. 2011)

Přírodní ochranu brambor představují zákvasy a jíchy (např. kopřivová), dále lze použít také dřevěný popel, ale na takhle velké pole asi nebudete mít dostatek. Vyzkoušet můžete také starý recept francouzských zemědělců. Okolo brambořiště vysejte pás letničky Escholtzia (sluncovka kalifornská) a i uvnitř rozhoďte pár semen. Na mandelinku prý tato rostlina působí odpudivě a spolehlivě. Bramborové pole ochrání, i když je okolí napadeno škůdcem.

Další možností je zvolit některý z prostředků pro ochranu rostlin, které jsou schválené pro použití v ekologickém zemědělství a tedy i v certifikovaných přírodních zahradách. Proti mandelince lze použít SpinTor nebo Mandelinka STOP obsahující účinnou látku spinosad (přírodní produkt získaný fermentační činností užitečných bakterií) nebo NeemAzal, který obsahuje výtažek tropické rostliny Azadirachta indica (azadirachtin ovlivňuje metamorfózu hmyzu a narušuje svlékání kutikuly hmyzu nebo vede k tvorbě zakrnělých křídel). Proti plísni bramborové aplikujte například Polyversum, jehož hlavní účinnou složkou je mikroskopický houbový organismus (Oomyceta) Pythium oligandrum nebo prostředek Serenade obsahující bakterii Bacillus subtilis.

Snadnou a rychlou možností, jak vybrat ekologický přípravek je využití ústředního registru přípravků na ochranu rostlin, který spravuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Při vyhledávání v tomto registru nezapomeňte v rozšířených vyhledávacích kritériích zvolit možnost „určeno pro ekolog. zemědelství“.

 

Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube