Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Mandelinka a plíseň na bramborách

Revidováno: 20. 6. 2018 (původní text: 16. 5. 2011)

Zasadil jsem cca 5000 m2 brambor a rád bych se vyhnul chemickému ošetření. Především mi jde o mandelinku bramborovou a plíseň natě

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Přírodní ochranu brambor představují zákvasy a jíchy (např. kopřivová), dále lze použít také dřevěný popel, ale na takhle velké pole asi nebudete mít dostatek. Vyzkoušet můžete také starý recept francouzských zemědělců. Okolo brambořiště vysejte pás letničky Escholtzia (sluncovka kalifornská) a i uvnitř rozhoďte pár semen. Na mandelinku prý tato rostlina působí odpudivě a spolehlivě. Bramborové pole ochrání, i když je okolí napadeno škůdcem.

Další možností je zvolit některý z prostředků pro ochranu rostlin, které jsou schválené pro použití v ekologickém zemědělství a tedy i v certifikovaných přírodních zahradách. Proti mandelince lze použít SpinTor nebo Mandelinka STOP obsahující účinnou látku spinosad (přírodní produkt získaný fermentační činností užitečných bakterií) nebo NeemAzal, který obsahuje výtažek tropické rostliny Azadirachta indica (azadirachtin ovlivňuje metamorfózu hmyzu a narušuje svlékání kutikuly hmyzu nebo vede k tvorbě zakrnělých křídel). Proti plísni bramborové aplikujte například Polyversum, jehož hlavní účinnou složkou je mikroskopický houbový organismus (Oomyceta) Pythium oligandrum nebo prostředek Serenade obsahující bakterii Bacillus subtilis.

Snadnou a rychlou možností, jak vybrat ekologický přípravek je využití ústředního registru přípravků na ochranu rostlin, který spravuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Při vyhledávání v tomto registru nezapomeňte v rozšířených vyhledávacích kritériích zvolit možnost „určeno pro ekolog. zemědelství“.

 

Autor: Markéta Honzová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 9. 2021