Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Mulčování na balkóně

5. 4. 2011

Dá se mulčovat v květináčích na balkóně? Kde mulč sehnat?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Po mulči se porozhlédněte ve svém okolí. Nejlépe, když se zamyslíte nad estetickým vzhledem a rostlinami, které pěstujete, a skloubíte to dohromady.

Univerzálním mulčem je posečená tráva ze sekačky z místa, kde se nepoužívají herbicidy, kterou si napřed na rozložených novinách necháte trochu zaschnout a pak v tenké vrstvičce rozložíte na povrch půdy. Pro teplomilné rostliny můžete použít kamínky (třeba oblázky z dovolené, štěrk, cihlovou drť apod.). Tam je třeba jen opatrnosti, pokud byste použila vápenec na rostliny, vyžadující kyselou půdu, jako jsou třeba borůvky. Vlhkomilné rostliny můžete mulčovat třeba mechem, pro rostliny, které mají rády kyselou půdu, je velmi dekorativní jedlové jehličí nebo chvojí. Použitelné a pěkné je i bukové listí, to je však třeba chránit proti rozfoukání (např. vyšším přesahem nádoby). Také nastříhané stvoly rákosu nebo různé větvičky či kůru můžete použít, fantazii se meze nekladou. Kůra je lepší odleželá, někdy i v lese najdete hromadu, ze které můžete vhodnou velikost vybrat. Ta se hodí třeba na jahody, mírně zakyseluje půdu.

Pokud byste si chtěla mulč koupit, narazíte na problém, že v malém množství se neprodává. Bývá to různě barvené dřevo nebo kůra, podle mne je to zbytečné - je lepší zapojit vlastní tvořivost.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 9. 2021