Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Mulčování na balkóně

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Dá se mulčovat v květináčích na balkóně? Kde mulč sehnat?

5. 4. 2011

Po mulči se porozhlédněte ve svém okolí. Nejlépe, když se zamyslíte nad estetickým vzhledem a rostlinami, které pěstujete, a skloubíte to dohromady.

Univerzálním mulčem je posečená tráva ze sekačky z místa, kde se nepoužívají herbicidy, kterou si napřed na rozložených novinách necháte trochu zaschnout a pak v tenké vrstvičce rozložíte na povrch půdy. Pro teplomilné rostliny můžete použít kamínky (třeba oblázky z dovolené, štěrk, cihlovou drť apod.). Tam je třeba jen opatrnosti, pokud byste použila vápenec na rostliny, vyžadující kyselou půdu, jako jsou třeba borůvky. Vlhkomilné rostliny můžete mulčovat třeba mechem, pro rostliny, které mají rády kyselou půdu, je velmi dekorativní jedlové jehličí nebo chvojí. Použitelné a pěkné je i bukové listí, to je však třeba chránit proti rozfoukání (např. vyšším přesahem nádoby). Také nastříhané stvoly rákosu nebo různé větvičky či kůru můžete použít, fantazii se meze nekladou. Kůra je lepší odleželá, někdy i v lese najdete hromadu, ze které můžete vhodnou velikost vybrat. Ta se hodí třeba na jahody, mírně zakyseluje půdu.

Pokud byste si chtěla mulč koupit, narazíte na problém, že v malém množství se neprodává. Bývá to různě barvené dřevo nebo kůra, podle mne je to zbytečné - je lepší zapojit vlastní tvořivost.

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube