Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jak řešit, pokud moje přírodní zahrada obtěžuje sousedy?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Mám přírodní zahradu, kterou bych mohl teoreticky nějakým způsobem obtěžovat své sousedy, kterým se přírodní zahradničení nezamlouvá. Je to i právní otázka, mohou mě sousedé např. žalovat? Jak tomu předcházet?
23. 3. 2011

Přírodní zahrada nespadá pod žádnou zvláštní legislativu, majitel je povinen o ni pečovat způsobem, který je v souladu s platnými zákony. Nemyslím, že by v tom měl být problém. To spíše klasický zahrádkář může obtěžovat nebo dokonce ohrožovat sousedy postřikem herbicidy nebo pesticidy. Podobné věci řeší občanskoprávní zákoník. Ovšem ze zákona má člověk povinnost udržovat zahradu a pole v bezplevelném stavu. Přírodní zahrada je samozřejmě spojená s mnohem větší tolerancí k planým rostlinám, ale ve smíšené kultuře Vám někdo bude těžko dokazovat, že si tam ty plané léčivé a jedlé rostliny nepěstujete. Vždyť mnoho z nich patří v jiných zemích mezi pěstované, např. ve Francii pampelišky a kopřivy, v Japonsku lopuch (a to nemluvím o pěstování léčivých rostlin). Pokud si ty plané rostliny pěstujete, pak to přece není plevel. Na orné půdě je totiž definice plevele, že to jsou všechny rostliny, které nepěstujete. Kdyby někdo namítl, že se tam vysévají samy, můžete argumentovat, že mnoho rostlin také pěstujete samovýsevem (např. měsíček lékařský, kopr, kerblík, brutnák, lebedu zahradní, kadeřávek, saláty, polníček, hořčici čínskou, černý kořen, petržel....).

Já považuji za nutné udržovat se sousedy dobré vztahy, to znamená, že pokud možno nenechávám vysemenit plevele, šířící se větrem a pruh sousedící s ejich zahradou udržuji čistý, aby se ode mne nešířily plané rostliny vegetativní cestou. Také sbírám plzáky, aby sousedé neměli obavu, že by mohli ode mne cestovat k nim, i když mi pohled, jak se tito pilní uklízeči činí na kompostu nevadí. 

Podle mne je přírodní zahrada bližší louce nebo pastvině, kde se už taková striktní stanoviska neuplatňují. Člověka ale to, že ve své zahradě respektuje přírodní zákonitosti neopravňuje k tomu, aby nerespektoval lidské zákony... takže někdy je nutný i kompromis.


Autor: Helena Vlašínová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube