Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak řešit, pokud moje přírodní zahrada obtěžuje sousedy?

23. 3. 2011
Mám přírodní zahradu, kterou bych mohl teoreticky nějakým způsobem obtěžovat své sousedy, kterým se přírodní zahradničení nezamlouvá. Je to i právní otázka, mohou mě sousedé např. žalovat? Jak tomu předcházet?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Přírodní zahrada nespadá pod žádnou zvláštní legislativu, majitel je povinen o ni pečovat způsobem, který je v souladu s platnými zákony. Nemyslím, že by v tom měl být problém. To spíše klasický zahrádkář může obtěžovat nebo dokonce ohrožovat sousedy postřikem herbicidy nebo pesticidy. Podobné věci řeší občanskoprávní zákoník. Ovšem ze zákona má člověk povinnost udržovat zahradu a pole v bezplevelném stavu. Přírodní zahrada je samozřejmě spojená s mnohem větší tolerancí k planým rostlinám, ale ve smíšené kultuře Vám někdo bude těžko dokazovat, že si tam ty plané léčivé a jedlé rostliny nepěstujete. Vždyť mnoho z nich patří v jiných zemích mezi pěstované, např. ve Francii pampelišky a kopřivy, v Japonsku lopuch (a to nemluvím o pěstování léčivých rostlin). Pokud si ty plané rostliny pěstujete, pak to přece není plevel. Na orné půdě je totiž definice plevele, že to jsou všechny rostliny, které nepěstujete. Kdyby někdo namítl, že se tam vysévají samy, můžete argumentovat, že mnoho rostlin také pěstujete samovýsevem (např. měsíček lékařský, kopr, kerblík, brutnák, lebedu zahradní, kadeřávek, saláty, polníček, hořčici čínskou, černý kořen, petržel....).

Já považuji za nutné udržovat se sousedy dobré vztahy, to znamená, že pokud možno nenechávám vysemenit plevele, šířící se větrem a pruh sousedící s ejich zahradou udržuji čistý, aby se ode mne nešířily plané rostliny vegetativní cestou. Také sbírám plzáky, aby sousedé neměli obavu, že by mohli ode mne cestovat k nim, i když mi pohled, jak se tito pilní uklízeči činí na kompostu nevadí. 

Podle mne je přírodní zahrada bližší louce nebo pastvině, kde se už taková striktní stanoviska neuplatňují. Člověka ale to, že ve své zahradě respektuje přírodní zákonitosti neopravňuje k tomu, aby nerespektoval lidské zákony... takže někdy je nutný i kompromis.


Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024