Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Škodí stromkům na zahradě, když po nich lezou mravenci?

Revidováno: 8. 3. 2011 (původní text: 21. 1. 2011)
Mám na zahradě malý ovocný strom a vždy během léta po kmínku putují v řadách mravenci, jak na procházkách. Za rok se to zase opakuje, nemůže to být i další příčina něčeho negativního?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Mravenci na stromcích nejsou vítáni, ne že by přímo nějak stromkům ubližovali, ale roznášejí si na ně mšice, jejichž medovici pak mlsají. Svoje "kravičky" si pak dovedou bránit i před slunéčky, takže mšice pak škodí jednak sáním a také tím, že přenášejí virové i bakteriální choroby.

Mravence může z putování po stromech odradit například hustý smotek aromatických bylin, který se uváže po obvodu kmínku. Na jaře se nabízí například šalvěj a levandule, u kterých přezimují listy, případně pelyněk brotan, později hlavně různé druhy máty, ta rychle roste a poskytuje hodně listů. Bylinky mohou být i suché. Dá se také použít i koření jako je paprika, skořice, pepř apod., pak je potřeba je rozmíchat na kašičku například s trochou jílu a trochou oleje a natřít, účinnost závisí na koncentraci, po dešti je dobré obnovit. Dokonce se dá použít i zubní pasta a nebo stará voňavka (v nouzi). Cílem je přerušit pachové stopy mravenců. 

Autor: Helena a Mojmír Vlašínovi; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 8. 2022