Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Škodí stromkům na zahradě, když po nich lezou mravenci?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Mám na zahradě malý ovocný strom a vždy během léta po kmínku putují v řadách mravenci, jak na procházkách. Za rok se to zase opakuje, nemůže to být i další příčina něčeho negativního?
Odpověď revidována: 8. 3. 2011 (původní odpověď: 21. 1. 2011)

Mravenci na stromcích nejsou vítáni, ne že by přímo nějak stromkům ubližovali, ale roznášejí si na ně mšice, jejichž medovici pak mlsají. Svoje "kravičky" si pak dovedou bránit i před slunéčky, takže mšice pak škodí jednak sáním a také tím, že přenášejí virové i bakteriální choroby.

Mravence může z putování po stromech odradit například hustý smotek aromatických bylin, který se uváže po obvodu kmínku. Na jaře se nabízí například šalvěj a levandule, u kterých přezimují listy, případně pelyněk brotan, později hlavně různé druhy máty, ta rychle roste a poskytuje hodně listů. Bylinky mohou být i suché. Dá se také použít i koření jako je paprika, skořice, pepř apod., pak je potřeba je rozmíchat na kašičku například s trochou jílu a trochou oleje a natřít, účinnost závisí na koncentraci, po dešti je dobré obnovit. Dokonce se dá použít i zubní pasta a nebo stará voňavka (v nouzi). Cílem je přerušit pachové stopy mravenců. 

Autor(ka): Helena a Mojmír Vlašínovi

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube