Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kde sehnat semena odolných rajčat

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Kde je možné sehnat semena (ev. později sazenice) rajčete divokého? Případně doporučili byste nějakou jinou odrůdu, která je také odolná proti plísním a dá se sehnat běžně v zahrádkářských potřebách?
31. 1. 2011

Dobrý den,
semena tzv. divokých rajčat můžete objednat přes Gengel, kde je nabízí ing. Petr Dostálek. Také nabízí odrůdu De Berao, která má větší plody a uvádí u ní, že je odolnější vůči plísni bramborové. Ze starých odrůd je také poměrně odolné Ostravské. Nejlepší zkušenosti mám s "divokými", ta mohu opravdu doporučit. Mezi novými odrůdami dostupnými v semenářství možná některé odolnější budou a některé firmy je nabízejí, ale já s nimi nemám zkušenosti.

Já jsem loni vysela tzv. "divoká rajčata". která jsem dostala od jedné pěstitelky a která měla větší plody, ale šlo o křížence, u kterého rezistence nebyla tak výrazná. Podle mne odolnost "divokého rajčete"spočívá paradoxně v jeho přecitlivělosti - při napadení plísní listí rychle reaguje nekrozou, odumře a odpadne, proto se plíseň nešíří dáldo pletiv a rostlina díky své bujnosti pokračuje v růstu až do zámrazu. Původní "divoké rajče" jsem vloni nepěstovala, aby se mi nekřížilo s tím výše zmíněným, proto ho mám už jen malé množství, většinu semen jsem rozdala, proto se raději obraťte na Gengel.

Odolnost rajčat můžete podpořit pěstováním pod stříškou, postřikem přesličkovým výluhem nebo odvarem preventivně (pletiva zpevněná křemíkem plísni lépe odolávají) a v době prvních příznaků plísně odstraněním napadených listů a postřikem zředěným mlékem (1:5). Po dešti je nutné postřik opakovat.

S pozdravem a přáním úspěšné rajčatové kultury

Autor: Helena Vlašínová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube