Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kde sehnat semena odolných rajčat

31. 1. 2011
Kde je možné sehnat semena (ev. později sazenice) rajčete divokého? Případně doporučili byste nějakou jinou odrůdu, která je také odolná proti plísním a dá se sehnat běžně v zahrádkářských potřebách?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den,
semena tzv. divokých rajčat můžete objednat přes Gengel, kde je nabízí ing. Petr Dostálek. Také nabízí odrůdu De Berao, která má větší plody a uvádí u ní, že je odolnější vůči plísni bramborové. Ze starých odrůd je také poměrně odolné Ostravské. Nejlepší zkušenosti mám s "divokými", ta mohu opravdu doporučit. Mezi novými odrůdami dostupnými v semenářství možná některé odolnější budou a některé firmy je nabízejí, ale já s nimi nemám zkušenosti.

Já jsem loni vysela tzv. "divoká rajčata". která jsem dostala od jedné pěstitelky a která měla větší plody, ale šlo o křížence, u kterého rezistence nebyla tak výrazná. Podle mne odolnost "divokého rajčete"spočívá paradoxně v jeho přecitlivělosti - při napadení plísní listí rychle reaguje nekrozou, odumře a odpadne, proto se plíseň nešíří dáldo pletiv a rostlina díky své bujnosti pokračuje v růstu až do zámrazu. Původní "divoké rajče" jsem vloni nepěstovala, aby se mi nekřížilo s tím výše zmíněným, proto ho mám už jen malé množství, většinu semen jsem rozdala, proto se raději obraťte na Gengel.

Odolnost rajčat můžete podpořit pěstováním pod stříškou, postřikem přesličkovým výluhem nebo odvarem preventivně (pletiva zpevněná křemíkem plísni lépe odolávají) a v době prvních příznaků plísně odstraněním napadených listů a postřikem zředěným mlékem (1:5). Po dešti je nutné postřik opakovat.

S pozdravem a přáním úspěšné rajčatové kultury

Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 9. 2021