Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Je vhodné kompostovat slupky z tropického ovoce?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda lze bezproblémově kompostovat slupky z banánů, kiwi a manga, anebo zda jsou chemicky kontaminovány podobně jako citrusové plody a kompostovat by se proto neměly.

13. 5. 2010

Dobrý den,
je to otázka množství, jsou ošetřené většinou dioxinem. V menším množství v kombinaci s jiným rostlinným materiálem je to možné. V každém případě je vhodné slupky veškerého tropického ovoce před kompostováním oprat, chemikálie, kterými jsou ošetřené inhibují mikrofloru kompostu a zpomalují rozklad organické hmoty. Naštěstí příroda je mocná a časem si poradí i takovými chemikáliemi, zvláště, když promícháte vrstvy tak, aby relativní množství tropických plodů nebylo vyšší než 10%.


Přeji pěkný den.

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube