Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Je vhodné kompostovat slupky z tropického ovoce?

13. 5. 2010

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda lze bezproblémově kompostovat slupky z banánů, kiwi a manga, anebo zda jsou chemicky kontaminovány podobně jako citrusové plody a kompostovat by se proto neměly.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den,
je to otázka množství, jsou ošetřené většinou dioxinem. V menším množství v kombinaci s jiným rostlinným materiálem je to možné. V každém případě je vhodné slupky veškerého tropického ovoce před kompostováním oprat, chemikálie, kterými jsou ošetřené inhibují mikrofloru kompostu a zpomalují rozklad organické hmoty. Naštěstí příroda je mocná a časem si poradí i takovými chemikáliemi, zvláště, když promícháte vrstvy tak, aby relativní množství tropických plodů nebylo vyšší než 10%.


Přeji pěkný den.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 426. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 7. 11. 2023