Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co s mravenci na zahradě?

13. 5. 2010
Tento rokem jsem začal pěstovat zelí. Vyrostly mi krásné rostlinky. Poté, co jsem je vysadil ven mi je začali okusovat mravenci. V zemi mravenci okoušou stonek a rostlina usychá. Nevěřil jsem, že by tohle mohli mravenci udělat. Ale sám jsem je viděl. Půdu mezi zelím mám zmulčovanou posekanou trávou. Pravidelně zelí zalévám kopřivovou jíchou. Vyzkoušel jsem proti mravencům snad všechno, co jsem kde zjistil. Sypal jsem mouku kolem rostlin, natrhal mátu aby je odradila vůně...Kolem zelí mám nasazený celer a růžičkovou kapustu. Těchto rostlin si nevšímají. Dále mravenci likvidují smrček v květináči, který snad uschne. Mám obavu, že mi mravenci sežerou veškerou úrodu. Mraveniště jsem nenašel. Vylézají přímo z půdy. Prosím poraďte jak je zahnat. Nebo jak je bez postřiků odstranit.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Zemní mravenci si velmi často chovají mšice, podobně jako další druhy, je možné, že ty Vaše sazeničky okusují i mšice, mravenci samotní by pravděpodobně rostlinám tolik neuškodili. Zřejmě velmi dobře v letošní zimě, kdy půda nebyla pod sněhem zmrzlá, přezimovali (y). Mulčování na povrchu v tomto případě nepomůže, protože tento druh mravenců žije pod zemí, kde si také budují chodbičky a mraveniště. Bylo by tedy potřeba zapravit do půdy kolem sazenic nějakou aromatickou látku, ideální by bylo například větší množství kávové sedliny (zkuste vyptat někde v kavárně) nebo sušená levandule, cayenský pepř, paprika, případně roztok nějakého éterického oleje. Mravenci také nemají rádi ocet, bylo by nutné ho nejméně 1:1 ředit vodou, ale to byste si musel odzkoušet napřed v malém, jak na to budou reagovat rostliny, používá se to spíše k odrazení mravenců na kuchyňské lince, kde ocet uschne. Principem většiny navrhovaných postupů je zrušit mravencům jejich pachové stopy překrytím nějakou aromatickou látkou, vyzkoušejte, co je pro Vás nejlépe dostupné.

Také se můžete pokusit mravence vychytat - dříve se to dělalo tak, že se na půdu (případně můžete i překrýt zeminou) položila uvařená lebka nějakého dobytčete, třeba ovce nebo prasete, pro mravence jsou zbytky masa velkým lákadlem a po několika dnech se do lebky přestěhují.. Někdy to funguje i s kameninovým květináčem vystlaným senem, nejlépe namočeným také třeba v masovém vývaru, možná by pomohla i psí konzerva se zbytky masa apod. Nádobu s mravenci je nutné na lopatce odnést mimo zahradu.

V paneláku jsme drobným mravencům (faraonům) dávali mleté maso smíchané s boraxem, který se dá koupit v drogerii. Mravenci si to nosili do hnízd a údajně královna pak přestala plodit.

Na Vašem místě bych část sazenic zelí přesadila na jiné místo a prohlédla, zda na nich nejsou mšice, ty by bylo nutné oprat. V okolí kořenů můžete také rozptýlit velmi jemně mleté vápno, to mravencům nedělá dobře.

Smrček v květináči také přesaďte, nejlépe do lesní půdy, kořeny operte, ale v tomto případě vápno nepoužívejte, smrk má rád spíše kyselou půdu.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 8. 2022