Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Závadnost půdy na zahrádce, kde jsme nalezli plechovku DDT

Revidováno: 19. 8. 2014 (původní text: 12. 4. 2010)

Potřebovala bych poradit ohledně DDT a zahrádky. Před 2 lety jsme si pořídili zahrádku v zahrádkářské kolonii.Bohužel jsme po předchozích nájemcích našli plechovku od DDT a jiná neidentifikovatelná hnojiva, která zřejmě byla použita na území zahrady. Snažíme se pěstovat zeleninu a ovoce zejména pro naše malé děti a naší radost (nepoužíváme žádné postřiky ani hnojiva). Zajímalo by mě, jaká je případná závadnost půdy pro pěstování zeleniny, když nevím, kdy se DDT použilo a v jaké míře. Bojím se, abych naším dětem spíše neublížila pěstováním "zdravé zeleniny" na závadné půdě. Má smysl nechat udělat rozbor půdy, či spíše rozbor že vzorků vypěstované zeleniny? Můžete mi poradit, kde v Brně se tyto případně rozbory dělají?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Na základě toho, že jste našla na zahrádce plechovku od DDT není možné se vyjádřit ani ke kontaminaci půdy ani ke zdravotní (ne)závadnosti vypěstovaných produktů.

Nevýhodou DDT je, že ono samo a jeho rozkladné produkty (DDE, DDD) jsou perzistentní (schopny poměrně dlouho přetrvávat v životním prostředí a v půdě se rozkládá velmi pomalu). DDT se váže na půdní částice a poločas rozkladu se podle typu půdy pohybuje od několika let až po desetiletí. DDT je navíc bioakumulativní (hromadí se tkáních, zejména tukových) a má řadu negativních zdravotních účinků. Z tohoto důvodu bych Vám doporučil zadat analýzu vzorků půdy, neboli zeminy ze zahrádky. Tu by měl být schopen provést příslušné regionální pracoviště Zdravotního ústavu, který by měl být také schopen správně odebrat vzorek nebo Vám minimálně poskytnout instrukci, jak to udělat.

  • Pokud jste z Brna, obraťte se např. na státní Zdravotní ústav, pobočka Brno v Brně (Gorkého 6).
  • Rozbory provádí státní Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy (pracoviště Praha, Brno, České Budějovice a Pardubice), na svých stránkách mají i ceník, kde je vidět, že cena je v řádu stovek až tisíců korun. Mají v nabídce tzv. balíček základní rozbor půdy, který stanový vybrané hlavní ukazatele: pH, uhličitany, Cox, Nt, živiny, sorpce, zrnitost.
  • Rozbory dále provádí firma Labtech. Podívejte se na seznam všech akreditovaných laboratoří po celé ČR, které jsou oprávněné dělat chemické rozbory půd.

Pokud jste obal od DDT, případně od dalších pesticidů ještě nezlikvidovali, tak si dovoluji upozornit, že jde o nebezpečné odpady. Při nakládání s nimi Vám doporučují použít ochranné pomůcky (DDT můžete vdechnout, pozřít, ale vstřebává se i mastnou kůží). Takové obaly rozhodně nepatří do popelnice, ale měly by být odevzdány ve sběrném dvoře, který by měl zajistit jejich likvidaci.

Autor: Miroslav Šuta; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 19. 5. 2022