Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Co způsobilo zaschnutí meruňěk?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Můj dotaz se týká meruňek. Strom odkvetl,listy se vyvinuly zpoloviny a potom celý strom nebo na jiných polovina či pouze větev zaschly.Co může být  příčinou? Takto postižených je asi 50% stromů. Děkuji za odpověď.
14. 5. 2009
Dobrý den,
z vašeho popisu jde o Moniliovou spálu, kterou způsobuje houba Minilinia laxa. Patogen přezimuje v podobě mycelia v napadených větvičkách a mumifikovaných plodech. K šíření dochází na jaře a během vegetace, šíření podporuje deštivé počasí. Doporučuje se výběr vzdušné lokality pro nové výsadby. U napadených již zasazených stromů se doporučuje odstraňování napadených výhonů (později plodů) - až 20 cm do zdravého dřeva a to v době vegetace (nyní). Pokud nedojde k odstranění napadených částí stromu, strom postupně odumře.
Zdravím, Zita Zapadlová
Autor: Zita Zapadlová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube