Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Ekologické obložení koupelny, ekologická podlaha?

Kategorie: Ekologické stavění

Dobrý den, budeme opravovat koupelnu a kuchyň a chtěla jsem se zeptat, zda je možné sehnat kachličky či jiné obložení koupelny z environmentálně šetrného materiálu? Případně kde?
A co se týče kuchyně, tak jsem se chtěla zeptat, jestli nemáte zkušenost s tím, jakou nejlépe udělat v kuchyni podlahu tak, aby byla šetrná k přírodě a přitom byla praktická do kuchyně - omyvatelná, nestudená, ...atp.
4. 5. 2009
Pěkný den z Ekologického institutu Veronica, děkujeme za Váš dotaz.
1. Kachličky (či dlaždičky či obecně dlažba) jsou obecně brána jako ekologicky příznivá. Je vyrobena z přírodních látek -vypálená hlína s různými barvivy. Je to netoxická, stálá látka (inertní materiál), nic se z nich neuvolňuje. Když doslouží (rozbijí se) jdou dát jako stavební suť do odpadu.
Největší jejich ekologická zátěž je výroba - ono vypalování: dnes asi  převážně elektrické pece. Tj. platí jako jinde: kupovat a nechat dlaždičky na zdi (podlaze) co nejdelší dobu Jinak nám není známo možné problémy, můžete si vybrat jaké chcete (pochopitelně ideálně české výrobce: eliminace dopravy a podpora místních výrobců).
2. V kuchyni doporučujeme na podlahu linoleum. Omyvatelné, vydrží 30  let, nestudené, netoxické, z přírodních látek, pěkně voní. Údržba dnes bezproblémová, jelikož navrchu je mikroskopická vrstva plastu, která linoleum chrání. viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Linoleum hovoříte-li německy, tak doporučuji vzorné a podrobné stránky německé Wikipedie.
V obchodě musíte říci často "přírodní linoleum" pod slovem linoleum u  nás bohužel zdomácnělo PVC (navíc měkčené ftaláty): což je bohužel nejhorší volba. Linoleum: jak říká název je opravdu lněný olej a přísady. Obchodní jména linolea, které můžete koupit: marmoleum, artoleum ale i  další: (Marmorette, Colorette, Linorette, Granette, Linolife, Linostar,  Linodur, Linosom). Je třeba mít relativně rovný povrch, který je pod tím linem - např. beton. Pro srovnání se používají dnes samonivelační hmoty. Jinak (kdyby se vám zdálo příliš drahé) pak libovolné dlaždice/čky - ty ale studí a vše se na nich rozbije (jinak mají samé výhody) popř. plovoucí podlaha ze dřeva (ne dřevotřísková), ale ta bude zase výrazně drahá. Všechny ty levné plovoucí podlahy jsou, zjednodušeně řečeno, bohužel k ničemu.

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube