Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Ekologické obložení koupelny, ekologická podlaha?

4. 5. 2009
Dobrý den, budeme opravovat koupelnu a kuchyň a chtěla jsem se zeptat, zda je možné sehnat kachličky či jiné obložení koupelny z environmentálně šetrného materiálu? Případně kde?
A co se týče kuchyně, tak jsem se chtěla zeptat, jestli nemáte zkušenost s tím, jakou nejlépe udělat v kuchyni podlahu tak, aby byla šetrná k přírodě a přitom byla praktická do kuchyně - omyvatelná, nestudená, ...atp.
Doporučení Ekologické poradny Veronica
Pěkný den z Ekologického institutu Veronica, děkujeme za Váš dotaz.
1. Kachličky (či dlaždičky či obecně dlažba) jsou obecně brána jako ekologicky příznivá. Je vyrobena z přírodních látek -vypálená hlína s různými barvivy. Je to netoxická, stálá látka (inertní materiál), nic se z nich neuvolňuje. Když doslouží (rozbijí se) jdou dát jako stavební suť do odpadu.
Největší jejich ekologická zátěž je výroba - ono vypalování: dnes asi  převážně elektrické pece. Tj. platí jako jinde: kupovat a nechat dlaždičky na zdi (podlaze) co nejdelší dobu Jinak nám není známo možné problémy, můžete si vybrat jaké chcete (pochopitelně ideálně české výrobce: eliminace dopravy a podpora místních výrobců).
2. V kuchyni doporučujeme na podlahu linoleum. Omyvatelné, vydrží 30  let, nestudené, netoxické, z přírodních látek, pěkně voní. Údržba dnes bezproblémová, jelikož navrchu je mikroskopická vrstva plastu, která linoleum chrání. viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Linoleum hovoříte-li německy, tak doporučuji vzorné a podrobné stránky německé Wikipedie.
V obchodě musíte říci často "přírodní linoleum" pod slovem linoleum u  nás bohužel zdomácnělo PVC (navíc měkčené ftaláty): což je bohužel nejhorší volba. Linoleum: jak říká název je opravdu lněný olej a přísady. Obchodní jména linolea, které můžete koupit: marmoleum, artoleum ale i  další: (Marmorette, Colorette, Linorette, Granette, Linolife, Linostar,  Linodur, Linosom). Je třeba mít relativně rovný povrch, který je pod tím linem - např. beton. Pro srovnání se používají dnes samonivelační hmoty. Jinak (kdyby se vám zdálo příliš drahé) pak libovolné dlaždice/čky - ty ale studí a vše se na nich rozbije (jinak mají samé výhody) popř. plovoucí podlaha ze dřeva (ne dřevotřísková), ale ta bude zase výrazně drahá. Všechny ty levné plovoucí podlahy jsou, zjednodušeně řečeno, bohužel k ničemu.

Autor: Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Ekologické stavění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024