Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Co s jehličím a listím u chaty?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Dobrý den,
máme chatu na lesním pozemku (600 m2) a tedy i spoustu spadaného listí a jehličí. Jak ho nejvhodněji zlikvidovat (nejlépe přímo na pozemku), či ještě lépe - jak ho dále využít? Lze z něj zpracovat palivo, kompost apod? A za kolik?
Zatím ho vozíme do volného lesa, což se nelíbí hajnému.
16. 4. 2009
Dobrý den !
Bez ohledu na to, jestli jste majitelem  řečené parcely a nebo ji jen užíváte je podle § 20 lesního zákona v lesích  zakázáno mimo jiné
  1. provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, budovat chodníky, stavět oplocení a jiné objekty,
  2. narušovat vodní režim a hrabat stelivo,
  3. znečišťovat les odpady a odpadky.
Hajný má tedy pravdu. Spadané listí a jehličí  byste neměli ani hrabat ani následně přenášet jinam, kde to může být považováno za odpad. Shrabovat  to na lesním pozemku je i po věcné stránce špatně, les není zahrádka a lesní opad je součást  ekosystému lesa a má zůstat tam, kde spadl. Pokud tedy shrabujete listí jen na zpevněném pozemku pro chatu, tak to je samozřejmě možné.Využití  jako paliva je velmi problematické, protože pro spalovaní je potřeba určitá (nízká) vlhkost, kterou  podomácku nedocílíte. Myslím, že to žádná firma v rozumných finančních  rámcích ani nedělá. Můžete to samozřejmě kompostovat. Upozorňuji však, že listí a jehličí tleje velmi pomalu a kvalitní "listovku" budete mít tak za dva roky. Doporučuji tedy s opadem nic nedělat a jen se na něj dívat.
Autor: Mojmír Vlašín

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube