Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co s jehličím a listím u chaty?

16. 4. 2009

Máme chatu na lesním pozemku (600 m2) a tedy i spoustu spadaného listí a jehličí. Jak ho nejvhodněji zlikvidovat (nejlépe přímo na pozemku), či ještě lépe - jak ho dále využít? Lze z něj zpracovat palivo, kompost apod? A za kolik? Zatím ho vozíme do volného lesa, což se nelíbí hajnému.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Bez ohledu na to, jestli jste majitelem  řečené parcely a nebo ji jen užíváte je podle § 20 lesního zákona v lesích  zakázáno mimo jiné

  1. provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, budovat chodníky, stavět oplocení a jiné objekty,
  2. narušovat vodní režim a hrabat stelivo,
  3. znečišťovat les odpady a odpadky.

Hajný má tedy pravdu. Spadané listí a jehličí  byste neměli ani hrabat ani následně přenášet jinam, kde to může být považováno za odpad. Shrabovat  to na lesním pozemku je i po věcné stránce špatně, les není zahrádka a lesní opad je součást  ekosystému lesa a má zůstat tam, kde spadl. Pokud tedy shrabujete listí jen na zpevněném pozemku pro chatu, tak to je samozřejmě možné.Využití  jako paliva je velmi problematické, protože pro spalovaní je potřeba určitá (nízká) vlhkost, kterou  podomácku nedocílíte. Myslím, že to žádná firma v rozumných finančních  rámcích ani nedělá. Můžete to samozřejmě kompostovat. Upozorňuji však, že listí a jehličí tleje velmi pomalu a kvalitní "listovku" budete mít tak za dva roky. Doporučuji tedy s opadem nic nedělat a jen se na něj dívat.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 3. 2023