Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak začít pěstovat zeleninu na louce?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Koupili jsem dům s pozemkem na Vysočině. Pozemek dnes tvoří na pohled zdravá, "stabilizovaná" louka, přecházející v sad. Rádi bychom na části pozemku pěstovali zeleninu. Jak bychom měli připravit záhony? (Zakartonovat plochu a navézt novou zeminu? Nebo v daném místě louku zrýt? Čím případně stávající zeminu doplnit?). Je možné "méně náročné" zeleniny (topinambury, vodnice, dýně Hokaido), případně bylinky (meduňka, měsíček, pupalka) zkusit sázet nebo sít bez záhonů přímo "na louku", jen třeba do mírně zkypřené půdy?
25. 3. 2009

Pro začátek bych zkusila část někde na okraji překrýt kartonem pro potlačení konkurence a do děr zasadit topinambury (pozor na jejich rozpínavost), případně zasít hokaido. Na karton (musí být vlhký a povrch pod ním rovný a vlhký) je vhodné nasypat nějaký živnější materiál, třeba hrubý kompost, kompostovaný hnůj apod. (třeba pro začátek něco seženete od sousedů), celé pak překrýt slámou nebo senem, listím apod., aby se neztrácely živiny. K jednotlivým sazenicím (dají se tak pěstovat i brambory) je ale nutné přisypat zeminu a zalít, aby nezůstaly kořeny v prázdnu.

Abyste zeminu získali, je zpravidla potřeba alespoň malou část zapojeného porostu odhalit. Alespoň budete vědět, jakou máte půdu. Na odhaleném místě pak můžete založit zvýšený záhon, kde do vyhloubené jámy jako jádro použijete hrubší kusy dřeva z prořezávky sadu, pak obrácené drny a navrch alespoň 30cm zeminy kterou vyberete pod drny (ornice). Do takového záhonu můžete sít i tu vodnici, přímo do zkypřeného drnu bych to nedoporučovala, protože by konkurenci travního porostu těžko ustála, oset ho měsíčkem apod. Bylinky můžete přidat jako lem na okraji, pokud je budete sázet (meduňku), tam by pro větší trsy stačilo drn jen zkypřit. Orat nedoporučuji, je lépe založit pro začátek kompost a záhony zakládat postupně, dá Vám to také čas k pozorování a procítění či promyšlení, co by na jakém místě prospívalo. Třeba Hokaido vedle kompostu bude z něj čerpat živiny a zakryje ho a tak ochrání před slunkem. Může se i šplhat po stromě... Taky sousedé jistě rádi poradí. Pokud byste chtěli část louky zrýt, zkusit to můžete, ale já bych to nedělala, protože je to zbytečně pracné a v zemi to způsobí chaos. Pokud byste chtěla hned pěstovat větší množství zeleniny jednoho druhu, připravte se na problémy s drátovci (larvy kovaříků) a osenicemi (můry). V louce jich žije hodně, aniž by to vadilo, živí se na všem, pokud jim nabídnete jen jeden druh zeleniny, budou nuceni "se spokojit" s ní a budou Vám konkurovat. Když budete postupovat krok za krokem, neuděláte chybu a pokud přece, tak se z ní poučíte, tedy bude taky přínosem. Přeji Vám hodně radosti při učení i zahradničení.

Autor: Helena Vlašínová
Další informace: http://www.veronica.cz/?id=253

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube