Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Je plánované rozšíření stanovišť kontejnerů PET-lahví v Žabovřeskách?

13. 2. 2008
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, kdy je plánováno v městské části Brno - Žabovřesky rozšíření sběrných stanovišť PET-lahví. Asi před dvěma lety jsem vznesla tento dotaz přímo na zástupce zastupitelstva této městské části a nebyli mně schopni dát žádnou informaci. Uvedli pouze, že míst, kde je možno umístit velkoobjemové kontejnery je málo. Po mé poznámce, že existují i menší plastové kontejnery, které je možno běžně vidět v menších městech ČR, se tvářili, že o tom snad ani neslyšeli. Musím dodat, že situace se po dvou letech vůbec nezměnila. Jak jsem si vyhledala na stránkách http://www.brno.cz/tridime, je v městské části Brno - Žabovřesky 58 ks kontejnerů na bílé a barevné sklo, 12 ks kontejnerů na papír, na PET lahve 3 místa. Když si vezmu běžnou domácnost, kolik vyprodukuje týdně skleněného odpadu a kolik odpadu z plastových lahví, tak je to asi velký nepoměr k počtu sběrných míst. Aby obyvatelé vozili PET-lahve, či je jinak dopravovali na daná stanoviště není vůbec ekologické a odporuje to zdravému rozumu. Nejvíce mě mohou rozčílit obrovské billboardy města Brna -Třídíme odpad!
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den,
bohužel Vám na Vaši otázku nedokážeme odpovědět, nemáme kde zjistit plán rozmisťování kontejnerů a z magistrátu nám to ani není nikdo schopen sdělit... Rozmístění, včetně počtu zajišťuje /koordinuje Magistrát města Brna s příslušnou MČ a dodavatelem, tj. ve většině případů s firmou SAKO (případně ASA či van Gansenwinkel). Problém je údajně v tom, že nejsou kontejnery, jejich nákup je drahý (město na to nemá teď peníze) a zvýšily by se také náklady na svoz, což by asi vadilo nejmíň. Někdy bývá problém, že MČ sama kontejnery nechce (byl to případ hlavně Brna - střed) - buď na to MČ "kašle" nebo se jim na ulicích nelíbí, ale to je tak trochu vzájemné obviňování a přehazování odpovědnosti, kdo za málo kontejnerů může, což je věc kterou lze dost těžko nějak ovlivnit (z naší starny). Magistrát teď počty kontejnerů navyšoval a které MC si řekly, ty nějaké kontejnery dostaly. Bohužel je to stále málo. Magistrát ještě připravuje jednu vlnu navýšení kontejnerů,pravděpodobně v tomto roce. Pracuje se na tom, ale jde to bohužel pomalu.

Chápeme Váši bezradnost z neproražitelnosti žabovřeským zastupitelstvem, bohužel ani my s tím neumíme udělat víc než děláme - informujeme městské části i magistrát o žádostech občanů na více kontejnerů i o tom, že pokud se třídění požaduje, musí se zajistit dostatek kontejnerů (chápu že v tomto kontrastu vás zlobí kampaň a billboardy magistrátu k třídění). Napište e-mail nebo dopis panu náměstkovi Anderovi na Magistrát města Brna, pod kterého tyto věci spadají (nebo na odbor životního prostředí Magistrátu) s žádosti, že vám ty kontejnery v Žabovřeskách chybí, i to jak s vámi místní zastupitelstvo jednalo, může se jich na to zeptat a zatlačit na ně. Účinek není jistý, ale je to možnost.

Příliš jsme vám poradit neuměli, bohužel není jak. Každopádně jim také zmiňte, že propagace kampaně na třídění je marná bez kontejnerů. Hodně trpělivosti přejeme!

Autor: Lucie Anderová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 14. 9. 2021