Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak pěstovat cibuli, česnek a růže bez škůdců?

27. 8. 2007
Dobrý den,
jak je možné pěstovat na zahrádce cibuli, česnek a také růže bez škůdců, bez chemického postřiku. Děkuji za odpověď.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den,
pokusím se poradit preventivní opatření, aby uvedené rostliny dobře prospívaly. Pokud se hlavně u nich obáváte škůdců, je dobré si hned na začátku uvědomit, že máte-li větší plochu osázenou jen jednou rostlinou, je to z hlediska přírody nepřirozené a jako následek se objevují právě tito škůdci. Proto je mnohem lepší střídat řádky a pěstovat zeleninu ve smíšených kulturách. Předpokladem je samozřejmě také zdravá půda a u vegetativně množených rostlin jako je česnek i zdravý sadbový materiál.

Na cibuli škodí nejvíce moucha květilka cibulová, která klade vajíčka došpiček listů, larvička se pak prokouše do jeho spodní části. Nejlépe cibuli ochráníte, pokud budete vedle ní pěstovat např. ranou mrkev nebo petržel. Tyto rostliny jsou schopné květilku zmást svojí vůní a ta pak odlétne hledat cibuli jinam. Půda by měla být lehčí, na těžkých půdách se o pěstování cibule raději nepokoušejte, trpí tam hnilobou. Při střídání řádků cibule a mrkve nesmí být cibule mrkví zakrytá, nevyzrála by. V době dozrávání cibule by měla být karotka už sklizena. Nejlépe je ale pěstovat cibuli na okraji cestičky, kde po dešti lépe oschne.

U česneku mohou být kromě viróz (které už mají stroužky v sobě) problémem také drobní zemní červíci - háďátka. Od háďátek čistí půdu aksamitník (afrikán) a měsíček lékařský. Je tedy dobré tyto rostliny pěstovat mezi zeleninou a průběžně půdu čistit. Česneku dobře prospívá zamulčování pilinami nebo hoblinami, které udrží optimální vlhkost i kyprost půdy a potlačují plevele. Pěstovat česnek (podobně jako ostatní zeleninu) na jednom záhonku dva roky po sobě zvyšuje pravděpodobnost onemocnění, měla byste se ho proto vyvarovat.

Pokud jde o růže, tam mohou být problémem mšice, nejčastěji si je na ně donesou mravenci. Ideální je vysadit mezi růže levanduli, která mravence i mšice odpuzuje, navíc  i hezky vypadá. Pokud se Vám mšice na růžích přece jen objeví, můžete je omýt výluhem z kopřiv. Pomůže i proud vody z hadice, ale výluh je účinnější, protože posílí rostlinu, mobilizuje její obranné schopnosti a znechutí ji mšicím. Na zahradě, kde se používaly v minulosti chemické postřiky je narušená přírodní rovnováha, protože tam byli vyhubeni přirození nepřátelé škůdců. Proto to může trvat několik let, než si zahrada bude schopná pomoci sama.

Přeji Vám vytrvat, výsledek určitě stojí za to.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 9. 2024