Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kontaminace půdy na zahrádce starou skládkou

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Obracím se na Vás s problémem, který mě velmi trápí.
Koupil jsem ve snaze přiblížit se přírodě zahradu v Brně - Soběšicích, abych zde mohl pěstovat rostliny bez chemie. Bohužel jsem během času objevil pozůstatky likvidace chatky předchozím majitelem, které se s tímto záměrem příliš neslučují. U potoka je hromada hlíny, pod kterou se skrývá různý stavební materiál, barevné kovy, sklo, nedokonalé spálené tuby a nádobky z umělé hmoty (!), umělohmotné desky, dýhy, asfaltové pásy atd. Nejde o nijak závratné množství, i když nevím kolik a co přesně ten pán do hlíny zakopal, zřejmě jen zboural chatu (cca 4x5 m) a část nebo všechen zbylý materiálu se mu nechtělo odvézt. Na střeše měl naštěstí plech a ne eternit. Odpad se zdá být navršen jen na jednom místě.Myslíte si, že je důvod k obavám? Jak zjistím, že půda na mé nové zahradě není vhodná pro pěstování jedlých plodin? Jak odebrat vzorky půdy a kam je poslat? Jak provést nejlépe ozdravení/sanaci zamořené půdy?

30. 7. 2007

Na naší zahradě jsme měli podobný problém, je to zavezená skládka, převrstvená jílem. Proto zde neryjeme, ale nastýláme, případně vytváříme postupně vysoké záhony. Pokud jde o Váš případ, podle rady Ing. Petruše (Brno) okamžitě všechny zbytky vykopejte až do hloubky 30 cm a odvezte na skládku. Pokud je to jen na jednom místě, osadila bych toto místo po uvážení nějakými rostlinami, které se nekonzumují, třeba bych na to místo zasadila řízky vrby, pokud máte děti, zasadila bych je do podkovy a později propletla a vytvořila jim tak vrbový domeček. Pokud vybráním těch věcí vznikne jáma, vyložila bych ji kobercem a přes to rybniční fólií a vytvořila tak jezírko (pokud se na to místo hodí), raději bych tam nepěstovala zeleninu. Vzorky si můžete odebrat sám a to nejlépe 2-3 směsné vzorky, z různých míst a různých hloubek. Pokud chce pěstovat zeleninu tak stačí vzorky do 30 cm, na místě, kde budete pěstovat ovocné stromy až do 75 cm.

Cena bude snad do 1000 Kč za vzorek na těžké kovy, pokud byste chtěl PAU (typ perzistentích organických sloučenin) tak je to o hodně dražší.

Pokud byste na základě rozboru zjistil, že Vaše půda obsahuje velká množství toxických kovů, je sanace dlouhodobou záležitostí a dělá se pomocí opakovaného pěstování odolných rostlin, které se vyvezou na skládku toxického odpadu. Postupně se pak dělají rozbory a zjišťuje se, jaký to mělo účinek. Na základě Vašich informací ale nepředpokládám, že by celá Vaše půda byla zamořená.

Autor: Helena Vlašínová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube