Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Co mi zaručí potraviny v kvalitě BIO?

Kategorie: Ochrana spotřebitele

Ráda bych nakupovala zdravé potraviny, které neobsahují chemikálie, v kvalitě, která byla běžná pro naše babičky. Domnívám se, že ekologické zemědělství potraviny v této kvalitě produkuje. Co mi zaručí potraviny v kvalitě BIO? Jak je poznám?

Odpověď revidována: 1. 11. 2005 (původní odpověď: 21. 10. 2005)

Ekologické zemědělství je v České republice definováno Nařízením Rady EU 2092/1991 a zákonem 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství.

Dodržování stanovených pravidel je v systému ekologického zemědělství přísně kontrolováno na všech úrovních, od vstupů do zemědělské výroby přes zpracování bioproduktů až po prodej konečnému spotřebiteli. Na základě výsledků kontrol se provádí certifikace bioproduktů a biopotravin vydáním tzv. Osvědčení o původu bioproduktu (biopotraviny) a jejich označení ochrannou známkou BIO - Produkt ekologického zemědělství. Tato známka zaručuje spotřebiteli, že produkty pocházejí z kontrolovaného systému ekologického zemědělství a byly osvědčeny oprávněným certifikačním orgánem. Známka má podobu zelenobílé zebry a textem BIO.

Slovenské označení biopotravinyOd vstupu České republiky do Evropské unie se také setkáváme s obdobnými produkty ze zemí EU. Ve většině států používají vlastní "eko-značku", která je vždy plně přenesitelná i k nám. Důležité je, že u značky vždy musí být i číselný kód certifikačního úřadu. Například slovenská značka biopotravin graficky ztvárňuje nápis "Eko-poľnohospodárstvo".

Autor: Hana Chalupská
Další informace: http://www.kez.cz

Všechny dotazy v kategorii „Ochrana spotřebitele“

Celkový počet odpovězených dotazů 401. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 3. 7. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube