Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Co mi zaručí potraviny v kvalitě BIO?

Kategorie: Ochrana spotřebitele

Ráda bych nakupovala zdravé potraviny, které neobsahují chemikálie, v kvalitě, která byla běžná pro naše babičky. Domnívám se, že ekologické zemědělství potraviny v této kvalitě produkuje. Co mi zaručí potraviny v kvalitě BIO? Jak je poznám?

Odpověď revidována: 1. 11. 2005 (původní odpověď: 21. 10. 2005)

Ekologické zemědělství je v České republice definováno Nařízením Rady EU 2092/1991 a zákonem 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství.

Dodržování stanovených pravidel je v systému ekologického zemědělství přísně kontrolováno na všech úrovních, od vstupů do zemědělské výroby přes zpracování bioproduktů až po prodej konečnému spotřebiteli. Na základě výsledků kontrol se provádí certifikace bioproduktů a biopotravin vydáním tzv. Osvědčení o původu bioproduktu (biopotraviny) a jejich označení ochrannou známkou BIO - Produkt ekologického zemědělství. Tato známka zaručuje spotřebiteli, že produkty pocházejí z kontrolovaného systému ekologického zemědělství a byly osvědčeny oprávněným certifikačním orgánem. Známka má podobu zelenobílé zebry a textem BIO.

Slovenské označení biopotravinyOd vstupu České republiky do Evropské unie se také setkáváme s obdobnými produkty ze zemí EU. Ve většině států používají vlastní "eko-značku", která je vždy plně přenesitelná i k nám. Důležité je, že u značky vždy musí být i číselný kód certifikačního úřadu. Například slovenská značka biopotravin graficky ztvárňuje nápis "Eko-poľnohospodárstvo".

Autor: Hana Chalupská
Další informace: http://www.kez.cz

Všechny dotazy v kategorii „Ochrana spotřebitele“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube