Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak nejlépe zlikvidovat keř škumpu?

Revidováno: 9. 8. 2012 (původní text: 18. 7. 2006)

Chtěl bych se zeptat, jak nejlépe zlikvidovat keř škumpu, která se mi silně přemnožila na zahradě a způsobuje zdravotní potíže dětem.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Na zahradě se pravděpodobně jedná o škumpu orobincovou /ocetnou (Rhus typhina), která obsahuje šťávu s pryskyřičným olejem, tříslovinami a glykosidy (polyfenolické látky zvané urushioly, které jsou přítomny zejména v bílém latexu, který rostlina roní při poškození). U citlivějších osob šťáva vyvolává dotykové alergie projevující se mj. zčervenáním a záněty pokožky. Slabě jedovaté jsou i plody, požití je však málo pravděpodobné. Škumpa se množí pomocí kořenů a semen, takže za několik let mohou pod matečným jedincem vyrůst desítky i stovky mladých rostlin. Škumpa se řadí mezi tzv. invazní rostliny, které jsou podle míry nebezpečnosti pro ekosystémy rozděleny do tří kategorií:

1. kategorie (evidence a následná likvidace)

2. kategorie (evidence za účelem zamezení záměrného šíření)

3. kategorie (předpoklad invaze)

Jelikož škumpa spadá do třetí výše uvedené kategorie, není metodika na její odstraňování příliš rozpracovaná (oproti jiným druhům invazních rostlin). Obecně se nabízí tři způsoby jejího odstranění:

1. pokácet + zlikvidovat navazující kořenový systém (zabránění vegetativnímu šíření)

2. pokácet co nejníže u země a celé místo zamulčovat vysokým mulčem ( tři vrstvy lepenky a seno nebo piliny, výška mulče min 20 cm) – zamulčovaná plocha musí být v šířce nejméně 2 metry od místa, kde rostl kmínek (kmínky) škumpy

3. uříznout ve výši 1 m, počkat až opět vyraší letorosty a ty pravidelně 3- 4 x ročně odstříhat (s rukavicemi). Rostlina se vysílí a uhyne. Počkáme rok a teprve až jsme si jisti, že rostlina uhynula, vykopeme mrtvý pahýl.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024