Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak nejlépe zlikvidovat keř škumpu?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Chtěl bych se zeptat, jak nejlépe zlikvidovat keř škumpu, která se mi silně přemnožila na zahradě a způsobuje zdravotní potíže dětem.

Odpověď revidována: 9. 8. 2012 (původní odpověď: 18. 7. 2006)

Na zahradě se pravděpodobně jedná o škumpu orobincovou /ocetnou (Rhus typhina), která obsahuje šťávu s pryskyřičným olejem, tříslovinami a glykosidy (polyfenolické látky zvané urushioly, které jsou přítomny zejména v bílém latexu, který rostlina roní při poškození). U citlivějších osob šťáva vyvolává dotykové alergie projevující se mj. zčervenáním a záněty pokožky. Slabě jedovaté jsou i plody, požití je však málo pravděpodobné. Škumpa se množí pomocí kořenů a semen, takže za několik let mohou pod matečným jedincem vyrůst desítky i stovky mladých rostlin. Škumpa se řadí mezi tzv. invazní rostliny, které jsou podle míry nebezpečnosti pro ekosystémy rozděleny do tří kategorií:

1. kategorie (evidence a následná likvidace)

2. kategorie (evidence za účelem zamezení záměrného šíření)

3. kategorie (předpoklad invaze)

Jelikož škumpa spadá do třetí výše uvedené kategorie, není metodika na její odstraňování příliš rozpracovaná (oproti jiným druhům invazních rostlin). Obecně se nabízí tři způsoby jejího odstranění:

1. pokácet + zlikvidovat navazující kořenový systém (zabránění vegetativnímu šíření)

2. pokácet co nejníže u země a celé místo zamulčovat vysokým mulčem ( tři vrstvy lepenky a seno nebo piliny, výška mulče min 20 cm) – zamulčovaná plocha musí být v šířce nejméně 2 metry od místa, kde rostl kmínek (kmínky) škumpy

3. uříznout ve výši 1 m, počkat až opět vyraší letorosty a ty pravidelně 3- 4 x ročně odstříhat (s rukavicemi). Rostlina se vysílí a uhyne. Počkáme rok a teprve až jsme si jisti, že rostlina uhynula, vykopeme mrtvý pahýl.

Autor: Mojmír Vlašín

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube