Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Klimatická Akademie

  • Trápí vás klimatická krize a zdá se vám, že řešení je v nedohlednu?
  • Máte obavy z klimatických změn, ale nevíte, jak jednat?
  • Jste odhodlaní posouvat společnost k uhlíkové neutralitě tam, kde žijete nebo pracujete?
  • Chcete se potkat s lidmi, kteří řeší stejné otázky jako Vy? 

Pokud ano, přihlaste se vyplněním formuláře a přidejte se k našemu semestrálnímu kurzu pro angažované ochránce klimatu. Objevte, jak můžete být součástí řešení!

Co to je?

S klíčovými řečníky jako Jan Hollan z Czech Globe, Jan Hofmeister z Univerzity Karlovy či Yvonna Gaillyová z Ekologického Institutu Veronica, se dozvíte o nejnovějších výzkumech v oblasti klimatické změny a získáte náhledy na účinné strategie pro vaše akce.

Během 2 nabitých setkání (celkem 8 dnů) se propojíte s dalšími stejně smýšlejícími aktivisty, podělíte se o své nápady a zkušenosti a vypracujete plán pro aktivitu ve vaší vlastní komunitě. Od těžby uhlí po odlesňování budeme prozkoumávat klíčové otázky ovlivňující životní prostředí a diskutovat o praktických řešeních pro vytváření pozitivních změn.

Nepromeškejte tuto příležitost připojit se k ochraně klimatu a skutečně ovlivnit budoucnost naší planety. Zaregistrujte se nyní na náš osmidenní workshop o klimatickém aktivismu!

Pro lepší představu se podívejte na reportáž ze závěrečného setkání absolventů prvního ročníku Klimatické akademie, které se konalo v Svatém Janu pod Skalou a hezky mapuje o čem Hostětínská klimatická akademie je.

Lektoři a lektorky

V rámci klimatické akademie se setkáte s řadou zajímavých lektorů, špičkových odborníků, i lidmi, kteří s vámi budou sdílet své zkušenosti.

  • Jan Krajhanzl, zakIadatel a ředitel Institutu 2050 // FSS MUNI // výzkumy veřejného mínění + komunikační strategie // sociální a environmentální psycholog
  • Lenka Bartošová, vědecká pracovnice z CzechGlobe, věnuje se dopadům sucha v České republice.
  • Jana Drápalová, starostka městské části v Brně, kde řadu let úspěšně proměňuje panelové sídliště v ekologicky odpovědnou městskou část. 
  • Martin Marek, občanský aktivista, režisér a scénárista České televize, spolu organizátor historicky prvního úspěšného referenda v krajském městě v ČR
  • Bedřich Moldan, geochemik, ekolog, publicista a politik, první československý a český ministr životního prostředí
  • Jan Hollan, pracuje v Czech Globe - Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Ideový i praktický autor mnohých opatření realizovaných v Hostětíně
  • Miroslav “Budulínek” Janík, předseda ZO ČSOP Kosenka Valašské Klobouky, vedoucí ekoporadny a pozemkového spolku Kosenka. 
  • Carole Duray, ekologická regenerativní farmářka
  • Petr Ajs Kucka z Ekologického institutu Veronica, podílí se na výpočtech uhlíkové stopy obce a organizace, věnuje se měřením a vizualizací úspor energií.
  • Yvonna Gaillyová z Ekologického institutu Veronica, zaměřuje se na udržitelnou spotřebu, obnovitelné zdroje energie a úspory, které slouží ochraně klimatu, ekologický rozvoj regionů

V minulých ročnících vystoupili též

  • Stanislav Biler, sociolog, spisovatel a publicista. Věnuje se průzkumům názorů veřejnosti (nejen v oblasti klimatu) a médiím.
  • Jeňýk Hofmeister, přírodovědec, v Czech Globe - Ustavu výzkumu globální změny AV ČR, věnuje se ekologii, biodivezitě lesních ekosystémů, vlivem člověka na vývoj a změny vegetace.

 

Témata klimatické akademie

Mimo workshopy, přednášky a moderované diskuse můžete očekávat čas na odpočinkové aktivity, stmelení kolektivu, poznávání krajiny Bílých Karpat (na úvodním setkání v Hostětíně) a exkurze na další inspirující místa.

 

Praktické informace

Časový harmonogram ročníku 2023

Úvodní setkání proběhne 18. - 23. srpna v inspirativním prostředí v Hostětínském Centru klimatického vzdělávání, kde již 25 let chráníme klima a ukazujeme ostatním, jak na to.

Druhé setkání bude 10. - 12. listopadu v Brně. Na čtvrtek   9. 11. zveme na exkurzi do Rakouska. Pro účastníky Klimatické akademie je to volitelný program.

Mezi setkáními budeme kontakt udržovat online a vy budete pracovat na své klimatické kampani. V rámci akademie je i možné, dle individuální potřeby, zorganizovat setkání tzv. „v místě" – tedy u vás. 

Kolik to stojí?

Celková cena za program od tmy do tmy na 8 dnů (v Hostětíně i v Brně) a dále za ubytování a stravu v Hostětíně je 5500 Kč. Jsou v ní zahrnuty i náklady na exkurze na inspirativní místa dobré praxe, kde ochrana klimatu již prakticky probíhá.  Částku za samotný program  díky příspěvkům dárců účastníkům neúčtujeme.  Pokud by částka byla překážkou vaší účasti, dejte nám vědět, řešení určitě najdeme.

Jídlo a ubytování

Ekologický institut Veronica dlouhodobě usiluje o ekologickou a šetrnou stravu. Jídlo bude veganské, převážně připravené z lokálních a sezónních surovin. Samozřejmě se vždy snažíme zohlednit dietní a alergické potřeby účastníků. 

Ubytování v Hostětíně v ekopenzionu a v Brně dle domluvy.

Zúčastníte se?

Přihlaste se vyplněním přihlašovacího formuláře. 

Organizátor

Ekologický institut Veronica je profesionální pracoviště Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica. Svou expertní a vzdělávací činností poskytuje interpretaci odborných environmentálních témat. Zabývá se jak městským, tak venkovským prostředím.

V Ekologickém institutu Veronica se věnujeme ochraně klimatu především v souvislosti s využitím úspor energie a obnovitelných zdrojů energie. Snažíme se chránit klima především na úrovni jednotlivce, obce a regionu; známe technologie a postupy, materiály a zásady a napomáháme jejich prosazení do praxe. Cílem je vzdělávat a ukazovat možné cesty k uhlíkově neutrální budoucnosti.

Kontakt

Své dotazy směřujte na Michaelu Gajdošovou, mail: michaela.gajdosova@veronica.cz

 

Klimatickou akademii můžeme pořádat i díky příspěvku Nadace Veronica a Jihomoravského Kraje

Moc děkujeme za podporu.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 10. 9. 2023