Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Kalendář akcí

Jaké bude nábřeží blanenské Svitavy?

Termín: 8. března 2012 (čtvrtek) 16.00–19.00 (akce již proběhla)

Místo konání: Blansko

AKTUÁLNĚ: Přinášíme Vám souhrnné výsledky ankety Jaké chcete nábřeží Svitavy v Blansku a hlavní i souhrnné výstupy ze setkání místních obyvatel, studentů a studentek architektonických škol a obyvatel Blanska.

 

Aktuality, fotografie ze setkání i z workshopů, historické fotografie Svitavy naleznete na facebooku Oživení blanenského nábřeží Svitavy.

 

Co se děje s nábřežím Svitavy v Blansku? 

 

Soutěž pro studenty architektonických a uměleckých škol

V únoru 2012 Město Blansko vyhlásilo soutež pro studenty a studentky architektonických škol s názvem Oživení blanenského nábřeží Svitavy. Město Blansko chce tímto oživit svoje nábřeží za pomoci mladých tvůrců a do plánování a získávání podkladů pro zpracování konceptu nábřeží zapojilo i svoje obyvatele.

Vítězný návrh bude odměněn částou 20 000 Kč, druhý vítězný návrh částkou 15 000 Kč, třetí částou 10 000 Kč. Kompletní informace, formální zadání a aktuality naleznete na stránkách Odboru investičního a územního rozvoje MěÚ Blansko v sekci zakázky.

 

Zapojování veřejnosti - setkání obyvatel, studentů a zástupců veřejné správy

Pro zapojení veřejnosti do plánování město přizvalo Ekologický institut Veronica, který zorganizoval setkání zástupců veřejné správy, studentů a studentek architektonickcýh škol a obyvatel Blanska. Přesto, že účast studentů na setkání byla nutnou podmínkou pro zapojení se do soutěže, převážná většina studentů a studentek hodnotila setkání jako velmi přínosné. Setkání proběhlo ve čtvrtek 8. března 2012. Děkujeme všem Blanenským, kteří na setkání dorazili a nenechali si ujít možnost, vyjádřit svůj názor.

Na setkání navzoval třídenní workshop studentů, který pro ně připravili doktorantky doc. Havliše Ing. arch. Veronika Dobešová a Ing. arch. Gabriela Blažková. Součástí workshopu byli i přednášky, na které byli zváni i místní obyvatelé. Diskuse tak dále pokračovali i na těchto setkáních.

Na worskhopu vystoupili:

Mgr. Eva Nečasová z Muzea Blansko, povídání o historii blanenské Svitavy

doc. Havliš z FA VUT, příklady dobré praxe nábřeží ze zahraničí

Ing. Jaroslav Ungerman z Unie pro řeku Moravau, příklady dobré praxe nábřeží ze zahraničí

Denisa Mullerová, permakultura ve veřejném prostoru

 

Kompletní zápis i shrnutí výsledků ankety naleznete na konci této stránky ke stažení v přílohách.

 

Anketa Jaké chcete nábřeží Svitavy?

 

Pro obyvatele, kteří se nezúčastnili setkání, ale přesto se chtějí vyjádřit k nábřeží, jsme vytvořili anketu. Uzáveřka ankety byla 25. března, sešlo se 150 vyplněných anketních lístků. Kompletní výsledky a výstupy byly zveřejněny 30. března, studenti a studentky architektonických škol je tedy získali a mohou je zapracovat do svých návrhů.

Jak kompletní, tak souhrnné výstupy si můžete stáhnout v příloze na konci této stránky v přílohách.

 

Co nás čeká nyní?

Studenti a studenkty odevzdají svoje návrhy do 25. května 2012. Poté zasedne odborná porota, která vybere kvalitní návrhy. O vítězných návrzích však rozhodnete VY již v červnu 2012 opět v anketě. Ta bude nyní již v režii Města Blanska. Připravme se tedy na červen a nenechme si ujít možnost rozhodnout o vítězném projektu a tedy i o podobě našeho nábřeží.

 

Historie aktivit k nábřeží

Setkání navazuje na akci s názvem Pěšky nebo kolem kolem Svitavy?, kterou inicioval v květnu 2011 v Blansku Ekologický institut Veronica. Jejím cílem bylo propojit blanenské obyvatele se zástupci veřejné správy a odborníky a společně diskutovat o podobě plánované (cyklo)stezky mezi blanenským vlakovým nádražím a zastávkou. Z diskuse vzešlo mnoho zajímavých pondětů, které jsme předali blanenským zastupitelům. Mezi ty často zmiňované patřila otázka bezpečnosti na stezce, po které se budou zároveň pohybovat pěší, cyklisté, in-line bruslaři, vozíčkáři a další.

Mezi další významné požadavky patřil apel na koncepční zpracování celého prostoru nábřeží (a nejen zaměření se na cyklostezku). Kompletní zápis ze setkání i shrnutí nejvýznamějších bodů, které byly dále předány zastupitelům, včetně fotek ze setkání nalezenete http://www.veronica.cz/?id=3&i=818&detail=ano

Tento požadavek zástupce města a blanenských institucí zaujal. V průběhu roku jsme se proto několikrát setkali na blanenské radnici ve složení Marek Štefan, vedoucí Odboru investičního a územního rozvoje, Olga Hořavová, vedoucí Galerie města Blanska, Jaroslav Ungerman, blanenský občan, člen Unie pro řeku Moravu, který připomínkoval úpravy Svitavy, Monika Vokálová, obyvatelka Blanska, Ekologický institut Veronica. Našim cílem bylo najít cestu, jak by bylo možné blanenské nábřeží oživit a zapojit místní obyvatele do rozhodování o jeho podobě.

 

Kontakt: monika.vokalova@veronica.cz, www.veronica.cz/svitava, www.facebook.com/BlanenskeNabreziSvitavy

Přílohy ke stažení

Stáhněte si přílohu 1: pozvanka_setkani studentu a mistnich obyvatel
Stáhněte si přílohu 2: Soutez Oziveni blanenskeho nabrezi Svitavy
Stáhněte si přílohu 3: Pozvanka na workshop pro studenty i pro verejnost
Stáhněte si přílohu 4: ANKETA K NABREZI
Stáhněte si přílohu 5: VYHODNOCENI A SOUHRN ANKETY
Stáhněte si přílohu 6: KOMPLETNI ZAPIS Z DISKUSE
Stáhněte si přílohu 7: HLAVNI VYSTUPY ze setkani
Stáhněte si přílohu 8: SOUHRNNE VYSLEDKY anketa

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
«březen 2023»
PoÚtStČtSo Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  


Zobrazit akce z archívu


   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 22. 3. 2023