Kalendář akcí

Setkání přátel přírodních zahrad - reportáž z belgické permakulturní farmy Plukrijp

Termín: 13. prosince 2011 (úterý) 17.00–19.00 (akce již proběhla)

Místo konání: Brno

Plukrijp je místo setkávání příznivců permakultury a místním centrem "transition" hnutí ve vesnici Schriek poblíž belgických Antverp. Zakladatel farmy Frank Ruymen patřil v 70. letech minulého století k zakladatelům bio-certifikace v Belgii, ještě před 5 lety byl subdodavatelem pro supermarketové řetězce Delhaise a Colruyt a dnes je ostrým kritikem jak samotné biocertifikace, tak i systému supermarketů a současné podoby globálního kapitalismu vůbec.

Okolo několika budov se rozprostírají asi 2 ha zahrad a foliovníků, kde se pěstují desítky druhů ovoce a zeleniny. Krom rodiny Ruymenových se na místě celou sezónu vyskytuje okolo 10 dalších dobrovolníků, tzv. wwooferů (WWOOF – World Wide Opportunities on Organic Farms), kteří na farmě pobývají od jednoho víkendu až po několik měsíců. Veškerá produkce je k vnitřní spotřebě, na barterovou výměnu nebo na pravidelný freemarket (výměnný trh) a rovněž si ji dobrovolníci mohou odvést s sebou domů. Nic se komerčně neprodává. Pečivo a mnoho dalších věcí farma dostává na konci dne z toho, co se neprodalo a jinak by se vyhodilo. Místo rovněž slouží jako "biobanka" pro odběr potravin za velkoobchodní ceny.

Martin Malec v srpnu na této farmě tři týdny pracoval a podělí se s námi o své zkušenosti a fotografie. Ukáže potenciální prvky aplikovatelné i u nás a rovněž i rozdíly, kterých si mezi situací v ČR a Belgii všiml.

Setkání se koná v knihovně Domu ochránců přírody, Panská 9, Brno, 3. patro. Vstupné dobrovolné, není třeba se přihlašovat, těšíme se na vás!


© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube