Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Kalendář akcí

Athos, svědek minulých časů

Termín: 21. února 2013 (čtvrtek) 17.00–19.00 (akce již proběhla)

Místo konání: Brno

V severní části Řecka leží poloostrov  Athos - Svatá Hora, na který podle tradice staré více jak tisíc let nesmí vstoupit ženy.  Ve 20 klášterech, tvořících mnišský stát, mnichové po tisíciletí nepřetržitě pěstují pravoslavnou duchovní tradici. 

Svatá Hora je pro pravoslavné křesťany místem, kde mohou zažít hlubokou duchovnost, kde se prý každodenně dějí zázraky, kvůli nimž sem přicházejí mnozí poutníci, kde jsou divotvorné ikony a nesčíslné množství ostatků svatých a hlavně žijící svatí - duchonosní starci.

Z hlediska nepravoslavných návštěvníků je Athos místem podivuhodné starobylé byzantské architektury, kde se dochovalo veliké množství archeologických památek na dávnou Byzanc, památek z oblasti výtvarného umění (ikony, relikviáře, kalichy apod.), i z oblasti písemnictví (v knihovnách jsou střeženy vzácné rukopisy s iluminacemi apod.). To vše je soustředěno na poměrně malé ploše.

Toto svérázné společenství, botanické zajímavosti i vazby Athosu s Moravou nám přiblíží RNDr. Karel Sutorý, CSc., botanik z Moravského zemského muzea.

Setkání se koná v Knihovně Domu ochránců přírody, Panská 9, Brno.

Vstupné dobrovolné, na akci není třeba se předem přihlásit.

.

Související webové stránky: http://cs.wikipedia.org/wiki/Athos
Kontakt: Olga Krejčířová
 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
«listopad 2023»
PoÚtStČtSo Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   


Zobrazit akce z archívu


   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 7. 11. 2023