Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; gpsVzdalenostDvouBodu has a deprecated constructor in /web/htdocs1/veronicacz/home/www/veronica.cz/hodinazeme/include/gps.class.php on line 114
Hodina Země 2021 - 27. března od 20.30 do 21.30

Hodina Země27. března 2021 od 20.30 do 21.30

Hodina Země 2022Klima už jsme změnili, teď se pojďme změnit my.

Hodina Země 2021

Letošní ročník Hodiny Země 2021 pro Vás intenzivně připravujeme. Akce proběhne v sobotu 27. března 2021. Podrobnosti zveřejníme v druhé polovině února.

Loňská Hodina Země 2020 je i přes velmi tíživou situaci úspěšně proběhla. Zůčastnilo se 124 obcí, ve kterých zhaslo veřejné osvětlení nebo různé domintanty, dále přes 60 firem a dalších organizací. Jsme velmi rádi za 3500 jednotlivců, kteří se zapojili a nadšení z těch, kteří si navíc dobrovolně dali klimatický závazek. Slíbili, že za rok ušetří skoro 2000 tun skleníkových plynů. Na celém světe akce proběhla ve 190 zemích. Hodina Země 2020 v číslech.

Vítejte na stránkách Hodiny Země – celosvětové akce, která má za úkol zvýšit povědomí o klimatických změnách. Do akce se zapojují obce, firmy i jednotlivci. Letos, díky mimořádné situaci, probíhá jen online, z bezpečí domovů. Přečtěte si našich 10 tipů, co dělat při letošní mimořádné Hodině Země.

Klima jsme již změnili a nadále se mění. Tento problém si velmi uvědomujeme a chceme se aktivně podílet na jeho řešení. Pojďme proto nyní vyslat společný a jasný signál o tom, že nám na osudu planety opravdu záleží. 

Tento symbolický signál vyšleme tím, že se zapojíme do Hodiny Země a v sobotu 27. března 2021 se budeme věnovat hodinu naší planetě. Hodina samozřejmě nestačí, hodinou to pouze začíná. Vyzýváme vás proto, abyste si stanovili i vy svůj klimatický závazek. Tím může být přechod na obnovitelné zdroje energie v obci, či snižování uhlíkové stopy v domácnosti. Pro jednotlivce jsme nachystali nabídku dobrovolných klimatických závazků, ze kterých si můžete vybrat, nebo si stanovit klimatický závazek vlastní. (Podívejte se na výpočty jednotlivých závazků.)

Není na co čekat. Zmáčkněte tlačítko „Přidejte se“. Děkujeme vám. (Přihlašování bude spuštěno v druhé polovině února 2021).

Mapa účastníků Hodiny Země 2021

Načítám mapu…

Co je hodina Země?

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice.

Klimatický systém Země se razantně mění a dopady pociťujeme stále více i u nás doma. Abychom odvrátili největší problémy, musíme výrazně proměnit naše chování a fungování celé společnosti. Potřebujeme skutečně začít šetřit s energiemi, větší podíl energie získávat z obnovitelných zdrojů a skončit s pálením fosilních paliv, které ke změně klimatu přispívají nejvíc. Protože část času na zlepšení jsme už ztratili, musíme naše domovy připravit na častější povodně, sucha nebo letní vlny vedra, které změna klimatu přináší.

Celkem devatenáct z dvaceti nejteplejších roků za posledních 150 let bylo zaznamenáno od roku 2000. Rychlost růstu teplot se navíc v posledních letech zvyšuje.Významným dopadem klimatický změn je nedostatek vody. Sucho se stává problémem nejen u nás, ale zejména v rozvojových zemích. Cílem kampaně je tak mimo jiné upozornit na to, jak naše každodenní spotřebitelské chování ovlivňuje životní prostředí po celém světě. Klimatickým závazkem, který mohou přijmout instituce i jednotlivci, jsou tedy i cílené úspory vody. Nejen té, která teče v našich kohoutcích, ale zejména vody spotřebované na pěstování a výrobu potravin.

Změna klimatu se dotkne nás všech a k odvrácení jejich nejhorších dopadů musíme svým dílem přispět všichni. Alespoň symbolicky to můžeme udělat právě na Hodinu Země, kdy na šedesát minut zhasneme byty, domy, památky a firmy.

Sami jako jednotlivci změnu klimatu odvrátit nedokážeme. Musíme se spojit na úrovni jednotlivých obcí nebo měst a hledat řešení, jak naše domovy ochránit před extrémy počasí, a jak snížit emise skleníkových plynů, které jsou příčinou změny klimatu.

V loňském roce (2019) došlo k nebývale velkému vzestupu občanského zájmu o klima, v čele se studenty. Ti zorganizovali několik globálních stávek, které se konaly i na řadě míst v ČR. Cílem bylo přimět politiky k důslednějšímu snižování emisí. Obce a vlády po světě vyhlašují stav klimatické nouze. Je to rozhodnutí místních nebo státních orgánů, kterým prohlašují, že existuje klimatická krize a že dosavadní opatření k zastavení globálního oteplování nejsou dostatečná. V ČR se zatím zapojily dvě pražské městské části.

V prosinci 2019 představila Evropská komise Zelenou dohodu pro Evropu. Jejím cílem je, aby se Evropa stala do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Měla by zajistit přechod na udržitelnější, ekologičtější hospodářství. Bude vyžadovat zodpovědnou klimatickou politiku na všech úrovních, včetně obcí.

Právě teď nastal čas, aby se i Česko začalo měnit, pokud chceme skutečně udržet oteplování planety v alespoň relativně bezpečných mantinelech.

Do loňské Hodiny Země 2019 se zapojilo rekordních 165 obcí.

Hodina Země 2020 se převážně online koná v sobotu 28. března 2020 od 20.30 do 21.30. Klima jsme už změnili, teď se pojďme změnit my. Připojte se. Dejte si klimatický závazek, zhasněte doma. I v době celosvětové krize nepřestávejme na klima myslet.

Další zdroje informací

Níže si stáhněte Plakát připojte se (2021), pokud se chcete zapojit. Použijte i malý banner (na web, do emailu, pro sociální sítě) malý banner (2021). Může se hodit samostatné logo.

Pro novináře

Vítejte v sekci webových stránek Hodina Země určené pro potřeby médií. Naleznete zde užitečné informace, tiskové zprávy a další podklady ke stažení. 

Kontakt pro média:

Mgr. Hana Machů
hana.machu@veronica.cz
739 569 264

Kontakty

Obracejte se na nás se svými dotazy!

Email: hodinazeme@veronica.cz

Facebook: www.facebook.com/hodinazemecr

Petr Ledvina

Koordinátor kampaně Hodina Země

hodinazeme@veronica.cz

776 057 637

RNDr. Yvonna Gaillyová, CSc.

ředitelka Ekologického institutu Veronica, odborná garantka programů na ochranu klimatu a k efektivnímu využívání energie

yvonna.gailly@veronica.cz

777 323 792

Hana Machů

mediální koordinátorka Hodiny Země, propagace

hana.machu@veronica.cz

tel: 739 569 264

Ekologický institut Veronica

ZO ČSOP Veronica

Panská 9, 602 00 Brno

www.veronica.cz

tel. 542 422 750

Partneři a dárci

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

 Hodinu Země podporuje Český svaz ochránců přírody Hodinu Země podporuje Český svaz ochránců přírody

Klimatická koalice (spolupořadatel) Klimatická koalice (spolupořadatel)

Hlavní pořadatel Hlavní pořadatel

Státní fond životnho prostředí, dárce Státní fond životnho prostředí, dárce

Ministerstvo životního prostředí, dárce Ministerstvo životního prostředí, dárce