Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Sdílení a darování věcí v Brně

Pokud máte doma věci, které už nevyužíváte a jen vám zabírají místo ve skříni či sklepě, můžete je darovat potřebným či ji sdílet s lidmi ve vašem okolí. I když tyto věci pro vás ztratily hodnotu, neznamená to, že nemohou udělat radost někomu jinému. Pokud je věc rozbitá ale stále použitelná, můžete si ji svépomocí opravit na několika místech v Brně.

Snížení množství odpadu

Každý obyvatel České republiky vyprodukuje za rok v průměru 550 kg komunálního odpadu, tedy odpadu z našich domácností. Každý nápad, jak odpad zredukovat, je dobrý. Lidé si uvědomují, že dnešní konzumní vzorce nejsou řešením, a začíná se znovu objevovat kouzlo směny či darování. Místo abychom funkční věci, které jsme buďto dostali, zdědili či zkrátka jen k nim ztratili vztah, vyhodili do popelnice nebo odnesli na sběrný dvůr, můžeme jim prostřednictvím rozličných způsobů najít nového majitele. Předejdeme tak vzniku odpadu a hromadění věcí na skládkách a sběrných dvorech.

Darování na dobrý účel

V případě, že se rozhodnete nepotřebnou věc darovat, máte několik možností, jak darování provést. Pokud neznáte osobně nikoho, komu by se daná věc hodila a rádi byste zároveň přispěli na dobrou věc, nabízí se nám několik řešení. Pokud se jedná o textil, knihy, hračky či drobné předměty, můžete v Brně využít některý z Nadačních obchůdků Veronica (tradičně na Pekařské 38, Palackého třídě 25). Informace o sortimentu a otevírací době.

V obchodě Nadace Veronica. Foto: Jana Dúbravčíková

V obchodě Nadace Veronica. Foto: Jana Dúbravčíková

Recyklační projekty v Brně

Městská společnost Sako má několik projektů zabývající se předcházení vzniku odpadu, konkrétní znovupoužitím věcí. Projekt ReUse sbírá veškeré funkční nepotřebné věci od nábytku, přes vybavení domácností po knihy a hračky. Ty se poté prodají za symbolickou cenu a výtěžek z nich jde na sbírku „Květiny pro Brno“, ze které je financovaná výsadba veřejné zeleně ve městě. Věci můžete odevzdat v zelených budkách na sběrných střediscích odpadu (SSO) Hapalova, J. Svobody, Dusíkova, Okružní, Veveří a Ukrajinská.

Projekt ReNab se soustředí na shromažďování nábytku. Ten následně poputuje do domácností sociálně slabých nebo vybaví městské sociální byty. Lze věnovat veškerý použitelný nábytek, včetně zahradního, s výjimkou čalouněného nábytku (z hygienických důvodů). Nábytek se odevzdává na stejných sběrných střediscích odpadů. Dotazy k nábytku: Ing. Květoslava Houzarová, Magistrát města Brna, t. 542 174 574, houzarova.kvetoslava@brno.cz

Máte doma funkční elektro spotřebič, který už nechcete používat? Na sběrném středisku odpadů Vídeňská-Jílová v Brně můžete předat funkční spotřebiče. Sesbíraná zařízení prochází kontrolou funkčnosti a předávají se na místo, kde jsou nejvíce zapotřebí, např. do azylových domů či jiných vybrané organizace. Příklady spotřebičů: elektrické nebo kombinované sporáky, mrazničky, chladničky, pračky, myčky, trouby, vestavné varné desky.

Každému se asi stalo, že našel doma něco po rodičích či po babičce, vyrobené před Sametovou revolucí. Pokud je vám líto takové výrobky vyhodit, můžete je odevzdat do protiatomového krytu 10-Z na Husově ulici. Projektem RetroUse, v rámci něhož sbírka předmětů probíhá, pomáhají darující i město Brno divadlům a jiným kulturním institucím, muzeím. Drobné předměty se odevzdávají v protiatomovém krytu na Husově ulici a větší předměty v externím skladu na Francouzské 36.

Darování věcí potřebným

Pokud nechcete využít ani jednu výše zmíněnou možnost darování a neznáte osobně nikoho, komu se daná věc hodila, věnuje ji přes internet na některém z bazarů (věnuji za odvoz). Nebo můžete stejně jako v případě prodeje využít sociální sítě a třeba skupinu „Zdarma - Darují - Za odvoz - Brno a okolí“. Ta slouží jako dobré odbytiště pro nepotřebné věci, a její další výhodou je mj. fakt, že poptávající počítá s tím, že si od vás darovanou věc sám odveze či odnese. Nepotřebné věci můžete také nabídnout na internetových stránkách nevyhazujto.cz.

Sdílení a půjčování věcí

Postrádáte něco, ale nechce se vám danou věc kupovat? Zkuste stránku Půjčím.to, která vám zprostředkuje zápůjčku přímo od majitele. Do vyhledávače zadejte, co přesně hledáte, a také vaši lokalitu (např. Brno) – takto vám web vyhledá lokální majitele dané věci, kteří vám ji půjčí.

Půjčit si můžete i automobil či kolo

Pokud nevlastníte automobil a rádi byste například jeli na dovolenou, můžete využít tzv. carsharingu neboli sdílení aut. K dispozici jsou například brněnské systémy Ajo.cz nebo Auto napůl (což je nejstarší carsharing v ČR). Sdílení automobilů má své limity – samotný aspekt sdílení automobilů je ekologický, jelikož jsou města méně zatížena automobilovou dopravou. Na druhou stranu stále automobily jezdí na neekologický benzín či naftu a těžba a přeprava zemního plynu plynovody je neekologická a bioplyn zatím není k dispozici. Elektromobily sice sami nezatěžují životní prostředí přímými zplodinami, jenže elektřina v České republice je stále v drtivé většině vyrobena v uhelných či jaderných elektrárnách. Více ekologická jsou ta, když je pohánějící elektřina vyrobena z obnovitelných zdrojů.

Proto se pro pohyb po městě více než automobil hodí bicykl. Sdílení kol se, nejen v Brně, věnuje projekt Rekola. Na internetových stránkách si opět vytvoříte účet, přes aplikaci na chytré telefony či SMS si najdete sobě nejbližší kolo, zadáním jeho čísla si vyžádáte kód na zámek, který vám obratem přijde, a můžete jezdit.

Druhým systémem na sdílení kol v Brně je Nextbike. Půjčuje se a vrací na více než 200 místech v Brně.

Sdílení jakékoliv věci (sekačky, pily, šicího stroje, lopaty apod.) se věnuje server pujcim.to

Oprava věcí ve sdílených dílnách

K dispozici vám mohou být sdílené dílny. Sdílená dílna Hobbylab se nachází na Holzově 7 v Líšni. Materiál pro tvorbu si jde zakoupit lokálně, třeba hned na sousední pile. Zaplatíte za čas strávený v dílně, rozdělané výrobky i pracovní oblečení si můžete uskladnit přímo v dílně. Pokud vyrábíte něco rozměrného, pracovníci dílny vám mohou (např. skříně) odvést autem domů.

Sdílenou řemeslnou dílnu provozuje na Moravském náměstí 6 nezisková organizace Skautský institut. Je tu k dispozici vybavení pro kutily (nářadí, klíče, šroubováky, pilníky, bruska, vrtačka), ale i šicí stroj. Doporučená cena 1 Kč/min.

Potřebujete opravit kolo a chybí vám vybavení? Zkuste Bajkazyl na Dornychu (420/2a); hned pod kolejemi hlavního nádraží), kde vám půjčí „vercajk“, k opravě si můžete dát pivo, anebo rovnou požádat zdejšího opraváře, aby vám za úplatu kolo profesionálně opravil. V případě vlastní opravy si zaplatíte pouze za dobu strávenou na stojanu.

Jste kreativní a nechce se vám vyhazovat staré oblečení či jiný textil? Sdílená šicí dílna přímo na Moravském náměstí 13 (6. poschodí) nabízí šest míst se šicími stroji, kde můžete kreativním způsobem dát třeba svému oblečení nový život. Stačí se zaregistrovat na internetu, zarezervovat si šicí místo, a můžete začít. Iniciativa Brno šije, která prostor provozuje, navíc nabízí kurzy zaměřené na různé druhy šití a vyšívání jak pro dospělé, tak pro děti. Dobrovolný příspěvek 50 Kč na hodinu.

Výměna oblečení v hadrárně. Foto: Jana Dúbravčíková

Hadrárna. Foto: Jana Dúbravčíková

Otoč šatník, hadrárna, swap

V posledních letech populární výměny oděvů, zvané někde hadrárny či swapy, se konají pravidelně i v Brně. Donesete tam oblečení, které se vám už nehodí a odnesete si to, které přinesl někdo jiný. Některé akce jsou zaměřeny na všechno oblečení, někdy jen dětské. Nehodí se vám, nemůžete žádný swap najít, uspořádejte swap vlastní, pozvěte přátelé a vyměňujte. Měnit lze v Brně i online, jedna z brněnských skupin. Měnit se kromě oblečení i květiny, nábytek, jídlo. Manželku či manžela ale raději nevyměňujte.

Lokální prodej věcí

Pokud je daná věc ve funkčním stavu, poslední možností, kterou můžete udělat, je zpeněžit ji. Cokoliv prodat se dá hlavně tehdy, pokud jste uživatelem internetu. Abychom se vyhnuli vysoké ekologické stopě, snažíme se prodávat věci lokálně – při zadávání inzerátu do internetových bazarů proto specifikujeme, že chceme zboží prodat pouze v naší lokalitě. Na internetu je řada nabídkových a poptávkových skupin, jako jsou např. „Buy and Sell in Brno“, „Prodám v Brně“ a pod.

Mimo svět internetu lze prodat věci například na bleších trzích. Ty se v Brně konají v sobotu a neděli obvykle druhý a čtvrtý víkend v měsíci, v Alfě pasáži.

 

Podpořeno Nadací Veronica prostřednictvím výtěžku sbírky Společně pro přírodu.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024