Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co je klimatická změna?

Základní fakta najdete na stránce Klimatické koalice, platformě neziskových organizací, které jsme členem.

Klíčem k pochopení příčin změny klimatu je pochopení skleníkového jevu. Podívejte se na jeho názorné schéma:

 

V rámci našich vzdělávacích aktivit jsme pořídili záznam přednášek expertů, které vám pomohou s pochopením, co klimatická změna je a jaké jsou její dopady na Českou republiku:

 

Jan Hollan – Nejnovější poznatky o změně klimatu

Na jaké otázky zde naleznete odpovědi: Jak souvisí změna klimatu s počtem obyvatel na Zemi? Jak je možné, že Země uživí tolik lidí? A je růst počtu obyvatel udržitelný? Jak se mění koncentrace skleníkových plynů v atmosféře a čím je to způsobeno? Jak funguje skleníkový efekt a jak ho ovlivňují lidé? Jak kvůli němu roste globální teplota? Kde se otepluje nejrychleji? Proč mizí led v Arktidě a co to znamená pro naše podnebí? A jak souvisí s klimatickou změnou válka v Sýrii?

Proč a jak brzdit klimatickou změnu? Jak dosáhnou toho, aby se globální teplota nezvedla o 2 stupně Celsia?

pdf ke stažení

 

Jaroslav Rožnovský – Projevy změny klimatu v regionech Česka

Na jaké otázky zde naleznete odpovědi: Jaké je podnebí v České republice? Proč je velice proměnlivé? Čím vším je ovlivněno? Jak se mění průměrné teploty v ČR? Proč globální oteplování neznamená, že nebudou mrazy? V jakém ročním období se teploty zvedají nejvíce? Jaký to má vliv na dešťové srážky? Co pro nás znamená rostoucí intenzita srážek ale ne zvětšující se množství? Proč roste výpar vody z půdy? Proč je sucho bezpečnostním rizikem pro ČR? Kde se v ČR nacházejí oblasti se zemědělským suchem? Proč se se suchem zvětšuje riziko eroze? Proč potřebujeme zadržovat vodu na našem území? Bude narůstat počet krupobití? Co by pro zemědělství ČR znamenal nárůst průměrných teplot o 4 stupně? Co s tím můžeme udělat – jaká jsou adaptační opatření?

pdf ke stažení

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 8. 2022