Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak je to s pálením na zahradě? A co domácí biouhel?

Archiv aktualit a článků

Publikováno: 22. 5. 2025

Snad všemi médii proběhly zprávy o “zákazu pálení” na zahradách. Naštěstí nic se nejí tak horké, jak se to uvaří - a při pozornějším čtení se ukázalo, že jde jen o upřesnění dávno platné legislativy. A že se vlastně mění jen celkem málo. Na ekoporadnu zase mířily otázky: Můžeme teď na zahradě pálit biouhel? Nebo je to zakázané? Nejen my jsme se doptávali na Ministerstvu životního prostředí a také trochu lobbovali ve prospěch zahradního biouhlu. A máme pro vás několik dobrých zpráv.

Ministerstvo vydalo Metodické sdělení, kde vysvětluje, co se vlastně změnilo a co to pro (zejména) zahrádkáře znamená.

Materiály ze zahrad a údržby zeleně můžete zpracovávat několika způsoby. Kompostováním doma nebo odevzdáním do obecního (případně jiného) systému sběru rostlinných odpadů. V případě dřeva a větví (nesmí být chemicky ošetřené, lakované apod., pak vždy patří na sběrný dvůr!) máte více možností. Kromě kompostování můžete také vyrábět štěpku (a využít ji jako mulč, do kompostu apod.) nebo suché dřevo účelně spalovat. Zde je klíčové slovo účelně - množství spáleného dřeva musí odpovídat účelu. Tím může být opékání buřtů, posezení u ohýnku, společenská akce. Nikdo vám nebude odpočítávat polínka na táborák, ale držte se nějaké okometrické přiměřenosti. A musí jít o suché dřevo.

Stejně tak můžete dřevo přeměňovat řízeným procesem na biouhlí nebo dřevěné uhlí v k tomu přizpůsobených technických podmínkách (citace ze zmíněného Metodického sdělení). Takže stačí velmi jednoduché (jáma, sud) nebo sofistikovanější (pec Kontiki a další) zařízení a trocha kontroly nad procesem a můžete směle vyrábět. Jen na okraj: Není přípustné dřevo prostě spalovat za účelem výroby popela (i když i ten je výborným hnojivem). Popel vzniklý při jiném spalování samozřejmě jako hnojivo použít lze.

Z výše uvedeného platí dvě výjimky, kdy jde stranou jak zákon o odpadech i zákon o ochraně ovzduší: Podle lesního zákona a zákona o rostlinolékařské péči lze spalovat rostlinnou biomasu (i mokrou) za účelem zabránění šíření škodlivých organismů nebo kvůli mimořádnému rostlinolékařskému opatření. Na zahrádkách se vás ale nejspíš nikdy nebude týkat ani jedna z nich. 

Obce mohou dále určit podmínky spalování suché rostlinné biomasy na svém území. Může jít o časová omezení nebo zákazy kvůli suchu, tak sledujte, co se děje právě u vás.

Chcete se ponořit do biouhlu hlouběji? Máme tu podrobný článek.

Přečtěte si všechny aktuality a články

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 23. 6. 2025