Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jsou na našem trhu ekologické prací prášky?

Rubrika „ekologická poradna“ z časopisu Veronica. Zobrazte si všechny poradenské články.

[Pozor: článek obsahuje i zastaralé a neplatné informace]

Prací prášky tvoří největší část chemických výrobků, které běžně používáme v domácnosti. Požadavky na čistotu prádla, jeho ochranu, ochranu materiálu pračky a nepříliš vysokou cenu prostředku jsou často v rozporu s požadavky na ekologickou nezávadnost výrobků. Prací prášek krátce poslouží, ale vzápětí se jeho složky dostanou do odpadních vod a následně do vod povrchových. Není tedy zdaleka lhostejné, z čeho se prací prostředek skládá a měli bychom jeho nákup s ohledem na prostředí pečlivě zvažovat. Z řady kritérií, podle kterých můžeme prací prostředky posuzovat s ohledem na jejich ekologickou nezávadnost jsou nejdůležitější biologická rozložitelnost, toxicita pro vodní organizmy a obsah fosforu. Bez významu není ani obsah bělidel.

Biologická rozložitelnost

Nejdůležitější složkou pracích prostředků jsou tenzidy - povrchově aktivní látky, které převádějí špínu z prádla do roztoku. Z chemického hlediska to bývají nejrůznější látky. Pro posuzování vlivu na životní prostředí je důležitá jejich biologická rozložitelnost. Sleduje se však jenom rozložitelnost primární, tj. rozklad pěnící složky tenzidu. Důležitější je ale schopnost celkového rozkladu organické látky - tedy v ideálním případě na vodu a oxid uhličitý. Celková rozložitelnost tenzidů není limitována žádným předpisem, požadavky na její výšku jsou pouze při získání značky Ekologicky šetrný výrobek (EŠV), kdy je požadována 70 % rozložitelnost vypočtená podle obsahu organického uhlíku. Velmi dobře biologicky rozložitelná jsou klasická alkalická mýdla ( např. mýdlo s jelenem)

Toxicita pro vodní organismy

Ani tento parametr není příliš sledován. Kriteria pro získání značky EŠV vyžadují provedení ekotoxických testů pro ryby, perloočky a řasy. U výrobků, které tuto značku nemají, nevíme o ekotoxicitě téměř nic.

Obsah bělidel

K dosažení bělícího účinku se v pracích prostředcích využívá oxidačních procesů. Nejčastěji se používá kyslík vázaný v peroxosolích (perboritany nebo peroxouhličitany). Nepřijatelné jsou bělící látky na bázi chlóru, který se může podílet na vzniku velmi jedovatých sloučenin. Pro barevné prádlo jsou ovšem jakákoliv bělidla nevhodná - proto je lépe pro praní barevného prádla nepoužívat univerzální prací prostředky, které bělidla vždy obsahují.

Obsah fosforu

Nejvíce diskutovaná složka pracích prostředků jsou právě fosfáty, které se do prášků přidávají ke změkčení vody. Tenzidy totiž mnohem lépe perou v měkké vodě. Fosfor z pracích prášků je významným zdrojem živin pro drobné vodní organizmy a přispívá nemalou měrou ke vzniku vodních květů.a jeho obsah není v pracích prostředcích nijak limitován, s výjimkou výrobků, které nesou značku EŠV a musí být bezfosfátové

Přesto, že je dnes na trhu již řada výrobků bez fosfátů (změkčovací funkce je dosažena jinou látkou - nejčastěji zeolity), nebývají tyto výrobky na první pohled rozlišitelné od fosfátových.

Proto ekologická poradna Rosa vydává každoročně letáček pro spotřebitele, ve kterém jsou uvedeny výrobky, aktuálně se vyskytující na českém trhu doplněné obsahem fosforu, který se dostane do vody při jednom praní. Tento letáček naleznete jako přílohu tohoto čísla. Bezfosfátové prostředky se vyrábějí v různých cenových kategoriích a tedy i s různou prací účinností. Spotřebitelé by měli vyzkoušet více bezfosfátových značek, zvláště pokud nejsou spokojeni při prvním použití bezfosfátového prášku. Fáma, že bezfosfátové prostředky jsou dražší, vezme za své, přepočteme-li si cenu za balení na cenu za jedno praní - dražší i levnější praní pořídíme stejně v kategorii bezfosfátových i fosfátových.

Jak si tedy na našem trhu vybrat ekologický prací prášek?

Po pravdě je to těžký úkol. Pro ruční praní nám jistě dobře poslouží obyčejné mýdlo s jelenem, ale chceme-li prát v automatické pračce, nezbývá než volit mezi bezfosfátovými značkami a pro praní barevného prádla se vyhnout bělidlům. Pokud však chceme mít alespoň nějakou záruku dobré biologické rozložitelnosti či nízké ekotoxicity, měli bychom volit výrobek se značkou EŠV. Bohužel z velkých výrobců si o značku zatím žádný neucházel, na českém trhu ji získal pouze PERMON, výrobek firmy Missiva, který je ovšem k dostání pouze v tzv. síťovém prodeji - tedy přes dealera . To představuje jiné nebezpečí - dealeři firmy Missiva vás snadno svedou k nadbytečné spotřebě. Firma totiž kromě šetrného pracího programu, na kterém je sympatické už to, že spotřebitel si sám dávkuje bělidlo či enzymy k základnímu pracímu prostředku podle aktuální potřeby, prodává řadu dalších výrobků, bez kterých se my i naše životní prostředí snadno obejdeme, ale k jejichž nákupu se někdy necháme zlákat při osobním jednání s prodejcem.

Při výběru pracího prostředku ale mějme na paměti to, že zaručeně neškodný je pouze ten prací prostředek, který nepoužijeme - mysleme na to při plnění praček i při dávkování pracího prostředku a taky při rozhodování, zda ten či onen kousek lehce ušpiněného prádla už musí být znovu přepírán.

Autor/ka: Vlaďka Hejzlarová
Z časopisu Veronica č. 4/2004, rubrika „ekologická poradna“

Všechny poradenské články z časopisu Veronica

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024