Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Úklid v domácnostech

Rubrika „ekologická poradna“ z časopisu Veronica. Zobrazte si všechny poradenské články.

Používání čistících chemikálií způsobuje značné zatížení životního prostředí, obzvláště vod. Naše touha po dokonalé čistotě (zpravidla vycházející z reklamních nabídek) slouží zejména výrobcům nejrůznějších čistících prostředků, nejspíše speciálně určených pro jediný účel. Nebyl by to takový problém, kdyby se jednalo jen o útok na naši peněženku. Zlé je, že s těmito prostředky si opatřujeme celou paletu látek, které škodí jak životnímu prostředí, tak zdraví. Složení výrobků většinou na obalech nenajdeme, a tak se ani "vzdělanec" není schopen dobře orientovat. Přitom na čištění v domácnostech, které má být hygienické a zároveň šetrnější k životnímu prostředí postačí několik málo prostředků: mýdlo nebo víceúčelový čistící prostředek, ocet, čistící prášek, líh k čištění skla. Výbavu doplňují pomůcky - tedy kartáče, jelenice, houby, žínky, hadry a pomůcky k mechanickému čištění odpadů.

Mýdlo

Mýdla i víceúčelové čistící pomůcky jsou základními prostředky, jejichž vliv na životní prostředí je relativně nízký. I u těchto látek však je třeba dbát na co nejšetrnější dávkování. A protože tyto výrobky mají stejnou oblast použití, postačí jeden z nich. U tenzidů (povrchově aktivních látek) je třeba rozlišovat mezi "pravými" mýdly z přírodních látek, ke kterým patří mazlavá mýdla, a syntetickými čistícími prostředky z ropy (tzv. neutrální mýdlo a víceúčelové čistící prostředky). Pravé mýdlo je z pohledu přírodního koloběhu nejvhodnější, neboť výrobními surovinami jsou živočišné tuky, rostlinné oleje a draselný (mydlářský) louh. V odpadních vodách se působením bakterií za přítomnosti kyslíku rozloží za relativně krátkou dobu a beze zbytku na vodu, oxid uhličitý a soli. Při jeho užívání je ale třeba chránit především ruce před zásaditým účinkem. Tzv. neutrální mýdla jsou syntetické prostředky s neutrální hodnotou pH, jež se vyrábí převážně ze surovin petrochemie. Pokud neobsahují žádné další přísady, jsou téměř dokonale odbouratelné. Víceúčelové čistící prostředky - ve smyslu běžně užívaného obchodního označení - jsou rovněž syntetickými mýdly. Z hlediska jejich šetrnosti k životnímu prostředí je důležité, jaké tenzidy obsahují a zda nebyly použity toxické přísady (amoniak, rozpouštědla) či syntetická barviva a aromatické přísady. Vzhledem k jejich vysokému podílu vody (až 80 %) je jejich pořízení v porovnání s koncentrovanými mazlavými a neutrálními mýdly méně ekonomické i ekologické (menší objem aktivních čistících látek při vynaložení většího množství obalového materiálu).

Ocet

Jednoduchým tradičním prostředkem, jehož používání v domácnostech je rozumné a osvědčilo se též při čistících a úklidových pracech, je ocet. Výhodou je, že nemusíme používat speciální čistící prostředky. Použití octa je šetrné k životnímu prostředí, neboť nejsou známy žádné jeho vlastnosti škodlivé vodám a v čističkách odpadních vod je odbouráván rychle a beze zbytku. Ocet patří ke slabým kyselinám a vyskytuje se všude v přírodě. Potravinářský ocet, který se běžně používá v domácnostech, obsahuje 5 - 10 % kyseliny octové. Ocet lze používat jak k čištění, tak k odstranění nánosů (kotelního kamene), které se tvoří především tam, kde se ohřívá tvrdá voda (pračka, kávovar, vana). Požadovaná koncentrace závisí na tvrdosti vody, k čištění je rozumné ředit jeden díl octa dvěma díly vody. Účinnost lze podpořit tepelným působením.

Čistící prášek

Používáním čistících prášků pro mechanické čištění se lze vyhnout silným chemikáliím a speciální čistící prostředky se stávají přebytečnými. Při mechanickém čištění - drhnutí ploch - spočívá rozhodující účinek na čistících tělíscích. Používají se moučky z rozemletých hornin, jež se liší svou tvrdostí a velikostí zrníček. Normální velikost částic mají prášky z pemzy nebo křemenitá moučka. K jemným moučkám se řadí křída a křemičitý gel, velmi jemné je například tzv. vídeňské vápno. Čistící tělíska jsou látky přírodní a pro životní prostředí neproblematické, proto při posuzování z ekologického hlediska hrají roli obsažené přísady. Tekuté úklidové prostředky a emulze obsahují měkká a velmi jemnozrnná čistící tělíska, která jsou obzvláště vhodná pro šetrné očištění různých materiálů. Dalšími komponentami jsou voda (více než 40 %), dále pak zahušťovací prostředky a aromatické přísady, které přebytečně zatěžují odpadní vody i zdraví člověka.

Speciální čistící prostředky pro použití v domácnostech jsou vzhledem k obsaženým chemikáliím pro životní prostředí problematické. Většinou musí být zařazeny do tzv. zvláštního (nebezpečného) odpadu. Mohou ohrožovat zdraví a jejich pořízení často bývá i finančně nákladnější. Stejně tak dobrých výsledků lze při čištění docílit s pomocí méně problematických běžných čistících prostředků a mechanických pomůcek či tradičních domácích receptů.

  • Troubu lze po pečení, ještě když je teplá, podle potřeby vytřít vodou a prostředkem na mytí nádobí či jiným šetrným přípravkem. Tvrdší spečeniny je dobré nechat odměknout přes noc.
  • Přípravky na čištění (opravdu špinavých) oken lze nahradit méně nákladnějším čistícím roztokem, který si můžeme sami připravit z vody, menšího množství lihu a malé dávky prostředku na mytí nádobí. Jinak stačí teplá voda, případně s octem.
  • I ty největší nečistoty v koupelně a kuchyni lze odstranit šetrnými čistícími prostředky pro mechanické čištění a s pomocí mechanických pomůcek. Mnohé speciální prostředky se tak stanou zbytečnými.

Čištění odpadů

Chemické přípravky pro čištění odpadu obsahují sodný louh (hydroxid sodný) a hliník nebo působí na bázi tenzidů v kombinaci s alkoholy, louhem sodným, chlornanem sodným či speciálními organickými látkami. V zásaditých přípravcích reaguje hydroxid sodný s hliníkem ve vodě za vzniku plynu a tepla, čímž se roztaví tuky - tak se uvolní ucpaná místa. Aby nedošlo k explozi vznikajícího plynného vodíku, přidává se větší množství dusičnanů nebo dusitanů, jež se přemění v amoniak. Amoniak rozpuštěný ve vodě je čpavek, který je žíravý. Vzniká nebezpěčí poleptání pokožky a očí. Čistící prostředky na bázi tenzidů odstraňují tuky podobně jako je tomu u prostředků na praní či mytí nádobí. Obsažené speciální kombinace organických látek nejsou příliš účinné. Všechny chemikálie pro čištění odpadu zatěžují životní prostředí. Pravidelné preventivní ošetřování výlevek chemikáliemi není nutné ani rozumné. Ucpávání odtoku lze předcházet používáním jednoduchých pomůcek a změnami chování: V umývadlech a vanách používáme sítka a nevyplavujeme do odtoku odpad (zbytky jídla, tuky), odpady čas od času prolejeme vřelou vodou. Jestliže dojde přesto k ucpání odtoku, můžeme ho odstranit účinně a šetrně k životnímu prostředí, a to mechanickými metodami, zvonem, spirálou nebo odmontováním kolena odtokové roury.

A na závěr jeden tip na ekologický jarní úklid: Vezměte tašku či košík, projděte celou vaši domácnost (i sklep) a posbírejte všechny čistící prostředky, které jste kdy nakoupili. Všechny si je pak před sebe postavte a vyberte ty z nich, které už buď nechcete používat, nebo je již nebudete potřebovat. Ty odevzdejte při sběru nebezpečného odpadu, a pokud u vás ještě neprobíhá, schovejte je až doby, než bude zavedený. Zbylé prostředky pak používejte co nejšetrněji a nadále kupujte jen ty, které skutečně potřebujete!

Autor/ka: Yvonna Gaillyová
Z časopisu Veronica č. 3/1999, rubrika „ekologická poradna“

Všechny poradenské články z časopisu Veronica

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024