Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Platí, že ze staršího dřevotřískového nábytku se již neuvolňují škodliviny?

16. 1. 2017

Zajímalo by mě, jak dlouho se uvolňují různé škodliviny obsažené v nábytku, lepidlech, barvách apod. Platí, že čím starší kus, tím méně škodlivin obsahuje? V porovnání s tím, když byl nový, pochopitelně různé kusy nábytku obsahují jiné množství škodlivin. A druhý dotaz: víte, odkdy se začaly masově používat chemikálie zpomalující hoření, těkové organické látky (VOC), formaldehyd?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Pravdou je, že v domácnosti se chemické látky mohou uvolňovat z celé řady věcí.

Pokud bychom začali podlahou. Velice běžná podlaha z PVC obsahuje škodlivá změkčovadla – ftaláty a některé z nich mohou negativně působit na hormonální sytém člověka. Toto samozřejmě platí i pro další výrobky z PVC. Obzvláště pozor na dětské hračky vyrobené z PVC!

Dále je nevhodný i celoplošný koberec, který se upevňuje lepidly (ty mohou také obsahovat škodliviny). Do koberců a jejich podložek se také přidávají bromované zpomalovače hoření (BFR), které zabraňují vzniku požáru. Zároveň jsou tyto látky persistentní (odolné), toxické a bioakumulativní (hromadí se v organizmu). A navíc z koberců se ještě mohou uvolňovat těkavé organické látky (VOC).

Správnou volbou by mělo být dřevěné linoleum, dřevěná plovoucí podlaha nebo dřevěné parkety, za předpokladu, že nebudou ošetřeny klasickými laky, ale přírodními. Vhodná je také dlažba nebo kámen.

A nyní již k Vámi zmíněnému nábytku. Nábytek vyrobený z dřevotřísky s povrchem z lamina, který je dnes velmi běžný, může obsahovat formaldehyd, který se z nábytku uvolňuje. Stejně tak jako ostatní laminované zařízení. Nejlepší volbou je opět nábytek dřevěný, ale ošetřený přírodním lakem, voskem nebo olejem.

Dále je v domácnosti dobré si dávat pozor na syntetické barvy na stěnách a jiné nátěry, které taky mohou obsahovat spoustu rizikových chemických látek (např. VOC). Vhodné je vybírat barvy ředitelné vodou. A v neposlední řadě je třeba pečlivě vybírat i tapety. Lepší volbou jsou tapety papírové, které neobsahují formaldehyd a tapety potištěné vodou ředitelnými inkousty, ze kterých se téměř neuvolňují VOC. Samozřejmě v interiérech používáme pouze nátěry a barvy určené pro vnitřní použití (např. v domácnosti nepoužijeme zbytek barvy po nátěru plotu).

Pokud se ještě pečlivěji podíváme na lepidla, lepší je vždy volit lepidla na vodné bázi, která vysychají ztrátou vody (škrobová, dextrinová nebo bílkovinná lepidla). Problematická jsou lepidla na organické bázi, obsahující rozpouštědla, která jsou při vdechování zdraví škodlivá.

Pro pečlivé prostudování toho, jaké chemické látky se mohou vyskytovat v domácnosti, doporučuji stránku: http://chemickydum.arnika.org/uvod.html, případně tento dokument: http://arnika.org/soubory/dokumenty/pro-spotrebitele/Tikaji_Vam_doma_tekave_latky.pdf.

A co se týká tedy vaší otázky a stáří nábytku, tak platí, že na začátku jsou emise VOC nebo bromovaných zpomalovačů hoření několikanásobně vyšší než je průměr a časem se pomalu snižují. Z nového nábytku se do 24 hodin po nanesení nátěrové hmoty uvolní až 99 % VOC. Zbytek se uvolňuje v průběhu následujících týdnů a měsíců. To platí i pro nábytek z dřevotřísky, kdy se formaldehyd a zpomalovače hoření uvolňují do prostředí i několik měsíců. Malé koncentrace těkavých látek je však možné naměřit ještě i několik let po uložení toho nábytku v interiéru. A také je důležité mít na paměti, že při vyšší teplotě a vlhkosti (nad 24 °C, nad 50 % vlhkosti) se škodlivé látky uvolňují ve větší míře.

Určit začátek použití Vámi zmíněných látek je velice těžké. Bromované zpomalovače hoření se začaly poprvé komerčně používat cca v 70. letech minulého století v USA a poté se jejich využití začalo šířit do celého světa.

VOC se začaly v interiérech uvolňovat, když se pro úpravu nábytku, pro nátěry a laky začaly používat látky na organické bázi, což je minimálně celá druhá polovina minulého století.

Historie použití dřevotřísky, která je jedním z hlavních zdrojů formaldehydu sahá do 50. let minulého století. Nyní ale obsahuje dřevotříska mnohem méně formaldehydu, než obsahovala např. v 70. letech.

Pokud je člověk nucen se vyskytovat v interiérech, do kterých se tyto látky uvolňují, hlavním způsobem ochrany zdraví je dostatečné větrání a výměna vzduchu v místnostech.

Jinak samozřejmě, pokud má člověk na výběr, je vhodné volit vybavení domácnosti na co nejvíce přírodní bázi.

Použité zdroje

http://arnika.org/

http://www.phytosanitary.org/projekty/2004/vvf-03-04.pdf

http://is.mendelu.cz/zp/index.pl?podrobnosti=50617;lang=cz 

Autor: Olga Stuchlíková; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024