Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak se ekologicky zbavit plísně, ekologické praní a čištění.

14. 11. 2011

Poraďte mi prosim, jak:
1) šetrně desinfikovat nádobí/nože/prkénka od masa (použivám je jen na maso, ale ukládám do skříněk s dalším nádobím). Používala jsem ocet, ale nevím, zda je to dostatečné...
2) odstranit plísně na těsnění oken/rámech plastových oken, kde se pravidelně objevují v zimním období a případně jak jim předcházet (často větrám a suším prádlo mimo byt, používám odsavač par při vaření, leč plísně se objevují pořád). Používám savo určené na desinfekci vody, ale to se mi nejeví z hlediska ekologického a zdravotního vhodné.
3) jak čistit pračku od vodního kamene, aby nedošlo k jejímu poškození (při praní přidávám sodu, ale stejně se mi kámen v pračce usazuje). Používám jen tekuté prácí prostředky.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

ad1) Ocet by měl působit dostatečně. Přílišná desinfekce není ani vhodná, snižuje přirozenou obranyschopnost organismu a zabíjí i mikroorganismy pro člověka prospěšné.
ad2) S plísní je to složitější. Obecně platí, že odstraňovat plíseň nemá smysl do té doby, dokud se neodstraní příčina, jinak se bude plíseň neustále vracet. V tomto případě by mohla být příčinou pouze vysoká vlhkost vzduchu v bytě. Další méně pravděpodobnou možností je, že máte vysokou vlhkost obvodových stěn a narušenou hydroizolaci domu. Doporučuji Vám změřit si vlhkost vzduchu (např. pomocí metody doporučované Dr. Hollanem na http://www.veronica.cz/?id=316#SECTION00042000000000000000). Proti vlhkosti je možné provést více opatření. Mezi ta okamžitá, levná, ale spíše nouzová patří rozložení vlhkosti na celý prostor bytu (nezavírat místnosti se zvýšenou vlhkostí - koupelna, kuchyně, ložnice v noci); časté nárazové větrání; stálé větrání (vědomě někde necháte drobný otvor, výrazně tak ale zvýšíte tepelné ztráty). Dražší možností je pořízení odvlhčovače, případně instalace rekuperačního systému.
Pro lepší posouzení problému je třeba znát přesný stav vašeho domu, tepelný odpor oken, ... a i s těmito informacemi bych vám raději doporučil konzultovat problém s odborníkem z nějaké firmy, která se zabývá instalací oken.
ad3) Na vodní kámen lze kromě roztoku sody použít ještě ocet či kyselinu citrónovou. Úbytku množství usazovaného vodního kamene docílíte i snížením teploty praní. Přístroje na odstraňování vápencových usazenin elektrické či magnetické bázi nedoporučujeme.

Autor: Jan Kyselý; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Praní, mytí, čištění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 11. 4. 2024