Hodina Země24. března 2018 od 20.30 do 21.30

Hodina Země 2018Klima už jsme změnili, teď se pojďme změnit my.

Přidejte se

Spočítejte si vaši uhlíkovou stopu

Abychom mohli snižovat svůj dopad na změnu klimatu, je dobré znát svoji vlastní uhlíkovou stopu, vědět jak je velká a z čeho se skládá. Spočítejte si vaši uhlíkovou stopu pomocí jednoduché a přehledné kalkulačky na stránkách http://uhlikovastopa.cz/kalkulacka. Dozvíte se, jak vaše každodenní chování (způsob bydlení, doprava, spotřeba zboží a potravin) ovlivňuje klimatický systém Země. Že jedinec nic nezmůže? Pravý opak je pravdou, celkové emise skleníkových plynů jsou součtem uhlíkových stop jednotlivců. Drobná změna v chování a spotřebě jednotlivců tak může mít ve výsledku ohromný efekt. Kromě výsledného čísla, vaší uhlíkové stopy, se dozvíte, jak jste na tom v jednotlivých kategoriích (bydlení, doprava, spotřeba, potraviny) a dle toho si můžete pro letošní Hodinu Země stanovit svůj klimatický závazek.

Uhlíková stopa je měřítkem dopadu lidské činnosti na životní prostředí a zejména na klimatické změny. Zaměřuje se na množství skleníkových plynů, které produkujeme naším každodenním životem, například spalováním fosilních paliv pro výrobu elektřiny nebo tepla, dopravou atd. Vyjadřuje se v ekvivalentech oxidu uhličitého (CO2e), udává se v hmotnostních jednotkách. Jednoduše řečeno, uhlíková stopa je množství uvolněného oxidu uhličitého a ostatních skleníkových plynů uvolněných během životního cyklu produktu či služby, fungování domácnosti, během dopravy apod.

Kalkulátor vychází z českých dat a (převážně) českých emisních koeficientů, proto je primárně určen pro obyvatele České republiky.

Hodina Země a světlené znečištění

Ročně vysvítíme z České republiky do vesmíru, tedy do špatných směrů, za 2 miliardy korun. Vyrábíme tak elektrickou energii, kterou nepotřebujeme, zvyšujeme podíl CO2, který také nepotřebujeme a navíc nám ještě škodí, světlem oslňujeme a obtěžujeme okolí místo abychom svítili účelně pouze na silnice a chodníky. Hodina Země je skvělou příležitostí, jak alespoň na hodinu zažít noční prostředí, jaké zažívali naši předci. Spojuje se tu apel na energetické úspory a ochranu nočního životního prostředí. Zatímco ve dne je pro nás zásadní, abychom byli co nejvíce na světle, tma v noci je pro zdraví člověka, pro ochranu životních podmínek v přírodě i pro pohled na noční hvězdnou oblohu nesmírně důležitá. A přitom je dnes jakýmsi ohroženým druhem. Omezením světelného znečištění přitom nikdo neprohrává, naopak všichni vyhrávají. Tak do toho!

Podrobnosti ke světelnému znečištění: www.svetelneznecisteni.cz/

Autor: Pavel Suchan, předseda odborné skupiny pro světelné znečištění České astronomické společnosti

Oteplování Arktidy je nebezpečné

Největší oteplení nastává v Arktidě v zimě. Zrovna letošní zimu bylo rekordní - a ledový vzduch naopak přišel odtud do Evropy. Během klimatické konference COP 23, konané v listopadu 2017 v Bonnu se k oteplování, perspektivách je zastavit, jeho dopadům na Arktidu a vlivu Arktidy na další oteplování a na zvyšování hladiny oceánů vyjádřili i tři experti v čele s Jamesem Hansenem. K dispozici je záznam přednášky s českými titulky.
Více informací naleznete zde.

Autor: Jan Hollan, březen 2018

Pět způsobů, jak se můžete spojit s Matkou Přírodou!

Blíží se Hodina Země 2018 (sobota 24. března, 20.30). Hlavním letošním cílem je pomoci vytvořit silnější vazby k naší krásné planetě: sdílený domov pro lidi a přírodu! Stále více lidí po celém světě žije ve městech a může se domnívat, že je těžké se dostat do styku s volně žijícími zvířaty a životním prostředím. Ale my jsme tady, abychom vám dokázali, že to není tak těžké, jak byste si mohli myslet. :)
Ať už jste městský obyvatel nebo hledáte způsob, jak můžete lépe pečovat o naši planetu, přečtěte si o pěti možných způsobech, jak se můžete připojit.

1. snižte svou spotřebu plastů

Od lapání domněnek uprostřed rušného dne v práci k použití kávových plastových lžiček poté, co jsme si koupili náš oblíbený pohár. Není žádným tajemstvím, že plasty na jedno použití jsou pro mnohé z nás výhodné. Bohužel plasty jsou pro životní prostředí strašné. Když plast není správně likvidován, často končí v oceánech, kde ohrožuje mořský život. :-( I když najde svou cestu na skládku, trvá mu obvykle stovky let, aby se rozpadl! :-D A pokud spálíte plast, často uvolňujete jedovaté plyny, které jsou pro vás a divokou zvěř více než jen špatné, kromě toho, že přispíváte ke globálnímu oteplování. :-(
Nejjednodušším řešením je omezit používání plastů! :-D Přejděte na opakovaně použitelné nákupní tašky a vyhněte se použití plastových obalů a nádob. Dalším řešením je připravit si vlastní jídlo doma a nosit si jej v opakovatelně použitelných nádobách! :) Koneckonců, je to zdravější jak pro vás, tak pro životní prostředí.

2. Pěstujte rostliny

Na rostoucích rostlinách je něco opravdu terapeutického. Květiny nabízejí pěknou barvu kontrastně k vysokým budovám a šedým chodníkům! ;) A pokud žijete ve městě a zjistíte, že jste příliš zaneprázdněni, abyste se starali o mazlíčka, květiny a rostliny jsou skvělou alternativou! :-D Další bonusový bod? Rostliny většinou vyžadují méně péče než zvířata! Pěstování kaktusů je například mnohem jednodušší než péče o psy nebo dokonce růže či orchideje.
Rada profíků: některé rostliny jsou spojeny s mírem a meditací ;-), například bonsai strom, který je často brán jako ikona zenu a klidu.
Pokud máte dostatek prostoru, můžete si dokonce vytvořit vlastní zahradu – klidné útočiště, kde můžete po náročném dni odpočívat. Ale nejlepší přitom je, že rostliny jsou součástí přírody. :-) Při pohledu na vaše rostliny získáváte hlubší vztah s neuvěřitelnou přírodou, která nás obklopuje.

3. vyšlápněte si o víkendu

Pokud nejste někdo, kdo má hlubší zájem o zahrádkářství, není se třeba obávat – stačí si dopřát procházku přírodou a ocenit vše kolem sebe! Podívejte se do parku, objevte stezku nebo jděte na dobrodružství do národního parku s přáteli a rodinou!
Při procházce mezi stromy v přírodě zažijete něco neuvěřitelně uvolňujícího. Užijte čas k odpoutání se od každodenního života a naslouchejte stromům a přírodě kolem vás. Nebo jdete-li po pláži, pociťujte písek mezi prsty a naslouchejte šumění vln. A pokud jste nahoře v horách, nadechněte se čerstvého vzduchu a podívejte se na nádhernou scenérii všude kolem sebe!
Příroda je krásná a je všude kolem nás. I v rušné metropoli není nemožné ji najít. Vezměte si tento víkend nějaký čas a podívejte, co byste mohli kolem sebe ještě objevit. :-)

4. Jezte  udržitelně

Existují některé potravinové kombinace, které mnozí lidé jedí – rýži, těstoviny, kuřecí maso, ryby jen proto, abychom jmenovali některé příklady. A některé druhy z nich jsou ohroženy kvůli tomu, jak moc jsou populární! Věděli jste, že tuňák obecný může být nadměrným odlovem již na pokraji vyhynutí? :- Miliony žraloků jsou zabity každý rok, aby uspokojily poptávku po žraločích ploutvích. :-(I když nechcete jíst žádné z těchto oblíbených jídel, mnozí z nás plýtvají a vyhazují potraviny, což se rovná vyčerpávání vzácných zdrojů životního prostředí - tak nezapomeňte na to si objednávat jen tolik, kolik můžete skutečně dojíst.
Snaha snížit náš příjem masa také pomáhá chránit naši planetu a její obrovskou živočišnou rozmanitost – produkce masa produkuje více emisí než bezmasá výroba, což značně přispívá k naší uhlíkové stopě. Takže nezapomeňte vybírat potraviny, které jíte rozvážně, a zároveň pamatujte na náš společný domov. :-) Existuje tolik způsobů, jak se připojit a ukázat, že se o ni staráme prostřednictvím kroků, které uděláme, přispějeme k celosvětovému úsilí o zajištění lepší budoucnosti Země a zachování její biologické rozmanitosti.

5. Přiložte ruku k dílu pro matku přírodu

Ať už se jedná o vyčištění pláže, povzbuzování lidí kolem vás k recyklaci nebo podpis petice, která pomůže chránit naši planetu, můžete přispět k ochraně přírody u vás doma! Zabezpečení budoucnosti naší planety závisí na nás – a není lepšího způsobu, jak vykročit na tuto cestu než tím, že budeme naslouchat Zemi a oceníme vše, co pro nás Země dělá.
Opravdu věříme, že každý člověk má sílu pozitivně ovlivňovat naši planetu a její biologickou rozmanitost – a společně bude naše snažení mít měřitelný pozitivní dopad! Začněte tím, že se zúčastníte Hodiny Země 2018.:-) A prosím, připojte se ke akci Facebooku ještě dnes! Uvidíme se v sobotu 24. března, 20.30!

Připojte se hned k naší události!

autor: Dawn Chan, WWF, článek pochází z webu https://www.earthhour.org/ (celosvětová kampaň hodiny Země), česky publikováno v únoru 2018.

Globální oteplování roku 2017 přihřívá diskuzi o globální změně

Oficiální teplota čísla jsou v roce 2017, dle záznamů, třetí nejvyšší v dějinách celého měření. Podle prohlášení, které vydala NASA a NOAA.

Trefně, toto prohlášení přichází v roce bez El Niña, oteplení obrovského výběžku západního Tichého oceánu, které ovlivňuje vzory počasí po celé jižní polokouli a které tlačí na průměrnou globální teplotu.

Celková průměrná teplota v roce 2017 byla o 0,8 až 0,9 °C nad úrovní před industrializací. Ale nedopusťme se chybného odhadu: zdá se, že malé zvýšení má již obrovské dopady a přispívá k smrtelným a nákladným extrémním povětrnostním událostem po celém světě.

Minulý rok se zapíše do dějin jako rok, kdy se dopad globálního oteplování stal nepopíratelným. Možná, že tento rok bude naše odpověď nakonec rovna výzvě.

Abychom uvedli jen několik málo příkladů: povodně v jižní Asii, které zabily více než 1 200 lidí; Evropská teplá vlna Lucifer; bezprecedentní požáry v západních USA; rekordní náklady ve výši 306 miliard dolarů, které vznikly v důsledku katastrof způsobených povětrnostními vlivy pouze v USA, a to hurikány Harvey a Irma.

Minulý rok slouží jako připomínka toho, že je třeba urychleně podniknout kroky ke snížení emisí, a to zejména v období do roku 2020, kdy se formálně nabývá účinnosti Pařížská dohoda. Předběžné údaje naznačují, že emise oxidu uhličitého se v roce 2017 zvýší o 2 % poté, co v letech 2014 až 2014 zůstanou v podstatě rovné. S politikami omezujícími emise skleníkových plynů v USA při útoku skeptiků na změnu klimatu ve správě USA budou jiné části světa musí zdvojnásobit své úsilí.

Údaje z loňského roku by měly také přispět k zesílení rozhodnutí vyjednavačů o klimatu požadovat větší ambice jako výsledek dialogu Talanoa, který je součástí rozhovorů OSN o klimatu, jejichž cílem je vyhodnotit dosavadní pokrok a pomoci informovat o další fázi národních emisních příslibů.

Naštěstí existuje spousta povzbudivých trendů, které by měly umožnit vládám, aby byly odvážné, pokud jde o cíle týkající se emisí a vnitrostátní politiky, a to v neposlední řadě o náklady spojené s čistou energií. Tento týden zveřejnila Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii výzkum, který ukazuje, že všechny stávající technologie obnovitelných zdrojů energie budou do roku 2020 nákladově konkurenceschopné při výrobě fosilních paliv.

V dopravě společnost Bloomberg New Energy Finance počítá s tím, že náklady na lithium-iontové baterie klesly jen o čtvrtinu loňského roku. V důsledku toho předpovídá, že elektrické vozy budou v polovině roku až do konce roku 2020 levnější než běžné modely na benzinové a naftové motory, a to jak z hlediska nákladů předem, tak i celkových nákladů.

Obecněji, vzrůst znepokojení nad stavem našich oceánů, v neposlední řadě nad obrovským objemem plastu, který skončí zabíjením mořského života a znečišťováním našich moří, ukazuje rostoucí povědomí a obavy o udržitelnost ekosystémů na světě. To by mělo poskytnout impuls pro ambiciózní kroky v oblasti změny klimatu.

Minulý rok se zapíše do dějin jako rok, kdy se dopad globálního oteplování stal nepopíratelným. Možná, že tento rok bude naše odpověď nakonec rovna výzvě.

Autor Chris Weber, Chris Weber je ředitelem WWF pro klima a energetiku. Článek pochází z webu https://www.earthhour.org/ (celosvětová kampaň hodiny Země), česky publikováno v únoru 2018.